فضاپیمای لوسی برای پرتاب در ماه اکتبر آماده می شود

فضاپیمای لوسی برای پرتاب در ماه اکتبر آماده می شود

به گزارش گروه هوش مصنوعی ناسا درحال آماده سازی فضاپیمای ˮلوسیˮ است که برای مطالعه ˮتروجان ˮ های سیاره مشتری به فضا خواهد رفت.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، فضاپیمای "لوسی" نخستین فضاپیمایی است که برای انجام چنین ماموریتی به فضا می رود. ناسا عملکرد "لوسی"را مورد بررسی قرار داده و آنرا پر از سوخت کرده است تا در روز ۱۶ اکتبر(۲۴ مهر) به فضا پرتاب شود.
سیارک های "تروجان" که برپایه شخصیت های اساطیر یونانی نامگذاری شده اند، سیارک هایی هستند که در مداری مشابه مشتری به دور خورشید می چرخند. گروهی از آنها از مشتری جلوتر بوده و گروه دیگر پشت آن قرار دارند.
"لوسی" نخستین فضاپیمایی است که از این سیارک ها بازدید می کند. دانشمندان امیدوارند با بررسی این سیارک ها بتوانند نظریات خود در مورد نحوه تشکیل منظومه شمسی در ۴.۵ میلیارد سال قبل را تکمیل کنند.
"تام استاتلر"(Tom Statler)، دانشمند برنامه "لوسی" در ناسا می گوید: با این فضاپیما ما از هشت سیارکی که تابحال دیده نشده اند، بازدید می نماییم. از آن جا که ما به گذشته ی منظومه شمسی خود سفر می نماییم، این یک فرصت فوق العاده برای کشف و جستجو است.
اعضای گروه فضاپیمای "لوسی" هشت هفته گذشته را در مرکز فضایی کندی در فلوریدا گذراندند تا این فضاپیما را برای پرواز آماده کنند. مهندسان، سیستم های مکانیکی، الکتریکی و گرمایشی آنرا مورد آزمایش قرار دادند. اوایل ماه آگوست مهندسان آنتن های این فضاپیما را که دومین جزء مهم آن بعد از آرایه های خورشیدی است، وصل کردند. این آنتن ها امکان برقراری ارتباط با زمین را برای "لوسی" فراهم می کنند.
در روز ۱۸ سپتامبر، مهندسان پیشران مخازن این فضاپیما را با ۷۲۵ کیلوگرم هیدروژن و اکسیژن مایع پر کردند. این سوخت ۴۰ درصد جرم فضاپیما را تشکیل می دهد. از این سوخت برای انجام مانورهایی که "لوسی" را به سیارک های مورد نظر می رسانند، استفاده خواهد شد. علاوه بر آن آرایه های خورشیدی بزرگ آن باتری های تجهیزات "لوسی" را شارژ می کنند.
اوایل ماه اکتبر، این فضاپیما که درون یک کپسول محصور شده است، به پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال منتقل می شود تا در آنجا به موشک "اطلس V" متصل شده و برای پرتاب آماده شود.
"اطلس V" این فضاپیما را با خود به خارج از جو زمین خواهد برد تا سفر طولانی خود به سمت سیارک های تروجان را آغاز کند.
چندین روز پیش از پرتاب، مهندسان فضاپیمای "لوسی" را برای آغاز مأموریت راه اندازی می کنند. این فرایند در حدود ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید.
زمان پرتاب "لوسی" برای روز ۱۶ اکتبر در ساعت ۵: ۳۴ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۳: ۰۴ به وقت تهران) برنامه ریزی شده است. در آن روز این گروه در ساعت یک صبح به پایگاه فضایی خواهند رفت. در صورتیکه پرتاب فضاپیمای "لوسی" به علت مشکلات آب و هوایی لغو شود، روز بعد هم فرصت مجدد برای پرتاب وجود خواهد داشت.1400/07/09
12:51:06
5.0 / 5
1143
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد