ورزش بدون لطمه با کمک برچسب های پوستی!

ورزش بدون لطمه با کمک برچسب های پوستی!

پژوهشگران هلندی تلاش می کنند با کمک برچسب های پوستی دیجیتال، امکان ورزش کردن بدون لطمه دیدن را فراهم آورند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اینوویشن اوریجینز، ورزش کردن برای سلامتی مفید می باشد اما می تواند به بروز لطمه هایی نیز منجر شود. پژوهشگران "مرکز پزشکی آکادمیک آمستردام"(AMC) و "دانشگاه فناوری آیندهوون"(TU/e) درحال بررسی برچسب هایی هستند که میزان سلامتی کاربر را نشان می دهند.
شما فکر می کنید که با دویدن درحال به دست آوردن سلامتی هستید اما برچسب دیجیتال نشان داده است که عضلات خودرا از دست می دهید. شاید شنیدن این موضوع، خوشایند نباشد اما برچسب ها می توانند به شما کمک کنند تا بدون اینکه صدمه ای ببینید، ورزش کنید.
این گروه پژوهشی درحال بررسی رابط هایی هستند که روی پوست نصب می شوند و بازخوردی در مورد پارامترهای سلامتی دوندگان ارائه می دهند. "اورت ورهاگن"(Evert Verhagen)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: منظور ما از دوندگان، "سیفان حسن"(Sifan Hassan) یا "یوسین بولت"(Usain Bolt) نیست؛ بلکه دوندگانی مانند من شما است.
دویدن، ورزش محبوبی در هلند به حساب می آید. حدودا ۴۰ درصد از مردم هلند، هر از گاهی کفش های مخصوص دویدن خودرا می پوشند. در عین حال دویدن، بعد از فوتبال، حساس ترین ورزش به حساب می آید. ۵۰ درصد از دوندگان به لطمه هایی گرفتار می شوند.
بخش قابل توجهی از پژوهش های علمی، بر ورزشکاران نخبه متمرکز شده است اما ورهاگن و گروهش، بر هفت میلیون نفری تمرکز دارند که هفته ای یک یا دو بار می دوند. ورهاگن افزود: ما می خواهیم داده ها و نکات باکیفیتی را در اختیار مردم عادی قرار دهیم تا بتوانند به روشی سالم ورزش کنند.
ورهاگن و گروهش درحال بررسی هستند تا بدانند که کدام حرکات و تمرین ها، کارآیی خوبی دارند و کدام یک از این کارآیی برخوردار نیستند. آنها برای رسیدن به پاسخ خود قصد دارند شرکت کنندگان را طی هفت روز و در ۲۴ ساعت کامل مورد بررسی قرار دهند. ورهاگن اظهار داشت: یک دونده تفریحی، یک روز کامل را تمرین نمی کند؛ بلکه خوابیدن و کار کردن در خانه را نیز انجام می دهد.
داده ها با استفاده از نوارهای کششی، پد مخصوص پا و دستگاههای بررسی ضربان قلب جمع آوری می شوند که الکترون های کوچک در آنها به کار رفته است. ورهاگن افزود: ما نوارهای کششی را روی ساق پا قرار می دهیم تا زاویه کشش مفصل زانو را اندازه گیری نماییم. همین طور برای اندازه گیری میزان وارونگی، آنها را روی مچ پا قرار می دهیم. اگر کاربر، ۱۰۰ بار با زاویه ۱۰ درجه و سپس ۱۰ بار با زاویه پنج درجه حرکت نماید، مشخص می شود که احیانا اشتباهی وجود دارد.
ورهاگن در جستجوی ارزش مطلق نیست؛ بلکه تفاوت در سطح فردی را جستجو می کند. وی ادامه داد: تصور کنید که قصد دارید تا ۱۰ کیلومتر بدوید. تا ۹ کیلومتر نخست را بطور معمول می دوید اما بمحض خسته شدن، شکل متفاوتی از دویدن را شروع می کنید. ما می خواهیم نقشه ای از این تغییر فشار ارائه دهیم. خصوصاً در دوندگان تازه کار، تفاوت بسیاری در سطح فشار هنگام شروع خستگی وجود دارد. در حالت ایده آل، به دونده هشدار داده می شود که سرعت خودرا کم کند یا تغییری در وضعیت خود ایجاد نماید.
ورهاگن افزود: یک نتیجه مهم این است که دوندگان دوست دارند انتخابی داشته باشند. بارها دیده ایم که دوندگان می خواهند خودشان در مورد انتخاب ها تصمیم بگیرند. ما حالا می دانیم که دوندگان چگونه می توانند با مسئولیت پذیری ورزش کنند اما نمی توانیم سفارش ای به آنها بکنیم. علاوه بر آزادی انتخاب، مهمست که مردم احساس کنند داده ها به آنها متعلق می باشد.
سوالی که باقی می ماند این است که دانش و داده های جمع آوری شده چگونه می توانند بر دونده معمولی تاثیر بگذارند. رابط های پوست در اینجا وارد می شوند. ورهاگن توضیح داد: هنگامی که چیزی به پوست نزدیک تر باشد، مردم نسبت به پذیرش آن تمایل بیشتری دارند.
وی ادامه داد: پوست به نوبه خود، منبع مهمی از اطلاعات به حساب می آید. بعنوان مثال، میزان عرق کردن، گرما و حرکت می تواند در مورد واکنش بدن نسبت به فشار و میزان آبی که باید بنوشید، اعلام کند. رابط های پوست را شبیه به خالکوبی هایی در نظر بگیرید که تحت فشار زیاد، تغییر رنگ می دهند. یا برچسبی که با عنایت به مایعات بدن مانند عرق و رطوبت، شدت ورزش کردن کاربر را نشان داده است.
ورهاگن و گروهش، با دانشگاه فناوری آیندهوون همکاری می کنند که به طراحی این رابط های پوست می پردازند. "خوان رسترپو"(Juan Restrepo)، از پژوهشگران دانشگاه فناوری آیندهوون، بتازگی مقاله ای منتشر نموده است که در آن، گزینه های مختلف را برای طراحی مورد بررسی قرار می دهد. رابط های پوست هنوز در مرحله مفهومی هستند اما ورهاگن انتظار دارد که آنها را بین سه تا چهار سال آینده مورد بررسی قرار دهد. وی در اینباره اظهار داشت: سرانجام همه این داده ها به ساعت ورزش شما منتقل می شوند تا بفهمید که بدن چه زمانی درحال تمرین بیش از حد است.1400/07/02
12:10:33
5.0 / 5
1251
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد