توسط محققان كشور؛

25 مولکول جدید با کاربرد دارودرمانی در کشور تولید شد

25 مولکول جدید با کاربرد دارودرمانی در کشور تولید شد

با تاکید بر توان و تخصص نیروی فعال انسانی ۲۵ مولکول جدید که کاربردهای دارویی دارند در کشور تولید شد تا روند درمان بیماری های متعدد سرعت گیرد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از معاونت علمی و فناوری، دستیابی به توانمندی در تولید داروهای پیشرفته در هر کشور یکی از پایه های قدرت به حساب می آید. قدرتی که صنعت سلامت و پزشکی را رونق می دهد. ایران هم در سالهای اخیر با تکیه به فناوری و نوآوری علاوه بر افزایش قابل توجه محصولات ایران ساخت این حوزه و خودکفایی دارویی توانسته به رقمی بیشتر از ۶۰ میلیون دلار صادرات در سال برسد.
ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با انجام اقداماتی درصدد ایجاد همگرایی میان دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری با صنایع داروسازی است تا تولید داروهای پیشرفته در کشور سرعت گیرد. حوزه ای که در آن به توان و تخصص نیروی کارآمد و خلاق نیاز است تا پیشرفت ها در آن بیشتر شود.
ستاد زیست فناوری با این اقدام در نظر دارد از تمام ظرفیت های موجود در کشور برای تولید مولکول های جدید که پر هزینه هستند استفاده نماید. البته هم اکنون تولید مولکول های نوین دارویی برای بیماری های صعب العلاج با لاعلاج افزوده شده است. تا کنون بیشتر از ۲۵ مولکول جدید با کاربرد دارو درمانی در کشور ساخته شده است.
از سویی این افزایش ارتباط و تعامل فعالان مسیر دستیابی به بازارهای جهانی را برای محصولات ایران ساخت هموار می کند.
یکی از اقدامات برای توسعه فعالیتهای فناورانه در این عرصه توسعه شتابدهنده ها بوده است. هم اکنون ۱۰ شتابدهنده دارویی فعال می باشند که میتوان به پرسیس ژن اشاره نمود. تولید مولکول های ضد سرطان و مواد موثره دارویی از حوزه های فعالیت آنها است.
از سویی ستاد توسعه زیرساخت های ماشین آلات، تولید مولکول های نیمه سنتزی و پروبیوتیک ها و ارتباط با فعالان گیاهان دارویی را هم مد نظر قرار داده است تا با همگرایی میان حوزه های مختلف ارتقا این حوزه سرعت بیشتری داشته باشد و با ایجاد تعامل میان رشته ای شاهد رونق فعالیتهای فناورانه باشیم.


منبع:

1400/07/01
23:37:19
5.0 / 5
1162
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد