تولید واکسن کووید-19 مقاوم در مقابل گرما درون گیاه و باکتری!

تولید واکسن کووید-19 مقاوم در مقابل گرما درون گیاه و باکتری!

گروه هوش مصنوعی: مهندسان حوزه نانو در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، دست به ساخت واکسن کووید-19 مقاوم در مقابل گرما زده اند و برای این کار از ویروس های گیاهی و باکتریایی بهره گرفته اند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، واکسن های کووید-۱۹ مقاوم در مقابل گرما هنوز در مراحل اولیه هستند. این واکسن ها در موش ها موجب تولید میزان زیادی از آنتی بادی خنثی کننده ویروس سارس-کوو-۲ شدند. اگر این واکسن ها بی خطر و موثر باشند، می توانند تغییر بزرگی در پروسه توزیع جهانی واکسن به وجود بیاورند.
پروفسور "نیکول اشتاین متز" (Nicole Steinmetz) مدیر مرکز مهندسی نانو در دانشگاه کالیفرنیا می گوید: نکته قابل توجه در مورد واکسن ما پایدار بودن آن در مقابل گرما است. از این واکسن می توان در مکان هایی که در آنها فریزرهای با دمای بسیار پایین وجود ندارد بهره برد.
پژوهشگران دو نوع واکسن کووید-۱۹ تولید کردند. یکی از آنها از ویروس گیاهی به نام ویروس آفت لوبیای چشم بلبلی ساخته شد و دیگری از یک ویروس باکتریایی یا باکتریوفاژ به نام Q بتا به وجود آمد.
در ساخت هر دوی این واکسن ها از دستورالعمل یکسانی استفاده شد. پژوهشگران از گیاه لوبیا چشم بلبلی و باکتری ای کولای برای تولید میلیونها نسخه ویروس گیاهی و باکتریایی به شکل نانوذرات توپ مانند استفاده کردند.
آنها سپس بخش کوچکی از پروتئین سنبله ویروس سارس-کوو-۲ را به سطح این نانوذرات متصل کردند. محصول نهایی مشابه یک ویروس عفونی بود که می توانست سیستم ایمنی بدن را وادار به تولید آنتی بادی کند. این نانوذرات برای حیوانات و انسان ها خطرناک نیستند.
دانشمندان به چندین مورد از مزایای استفاده از ویروس های گیاهی و باکتریایی برای تولید واکسن اشاره کردند. تولید این واکسن ها در مقیاس انبوه آسان تر و ارزان تر است و این واکسن ها در مقابل دمای بالا پایدار هستند در نتیجه می توان آنها را بدون نیاز به فریزر ذخیره و نگه داری کرد. این مزیت به دانشمندان کمک می نماید تا واکسن خودرا بصورت ایمپلنت های پلیمری یا برچسب های ریزسوزنی درآورند برای اینکه برای چنین کاری نیاز به قرار دادن ترکیب واکسن و پلیمر در کوره هایی با دمای نزدیک به ۱۰۰ درجه سانتی گراد است.
هدف نهایی این است که گزینه های بیشتری برای دریافت واکسن کووید-۱۹ در اختیار مردم قرار بگیرد. ایمپلنت هایی که زیر پوست قرار می گیرند قادرند به آرامی واکسن را طی یک ماه آزاد کنند تا نیازی به تزریق دوز دوم نباشد و برچسب هایی که روی پوست قرار می گیرند نیز به افراد این امکان را می دهند که بدون نیاز به کمک فرد متخصص از واکسن استفاده کنند.
در آزمایش های انجام شده پژوهشگران واکسن کووید-۱۹ را بوسیله ایمپلنت، برچسب و تزریق به موش ها منتقل کردند و دریافتند که در هر سه روش میزان بالایی از آنتی بادی های خنثی کننده سارس-کوو-۲ در بدن تولید می شود. پژوهشگران همین طور دریافتند که آنتی بادی های به وجود آمده می تواند ویروس سارس را نیز خنثی کند.
نحوه خنثی سازی ویروس با پروتئینی که بر روی سطح نانوذرات متصل شده است ارتباط دارد. یکی از این قطعات که توسط گروه "اشتاین متز" انتخاب شده است "اپیتوپ" (epitope) نام دارد که در هر دو ویروس سارس و سارس-کوو-۲ حدودا مشابه است.
"متیو شین" (Matthew Shin)، یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: توانایی این واکسن در خنثی سازی دو نوع کروناویروس به ما این امید را می دهد که بتوانیم از همه گیری هایی که ممکنست در آینده رخ دهد جلوگیری نماییم.
خاصیت دیگر این پروتئین انتخاب شده این است که تحت تاثیر جهش هایی که تا حالا گزارش شده است قرار نمی گیرد.
"اسکار اورتگا ریورا" (Oscar Ortega-Rivera)، نویسنده اصلی این مقاله می گوید: واکسن های جدید کووید-۱۹ می توانند در مقابل انواع جهش های نگران کننده محافظت ایجاد کنند و آزمایش هایی جهت بررسی اثر این واکسن برنوع دلتا ویروس نیز در حال انجام می باشد.
نکته قابل توجه دیگری که "اشتاین متز" را هیجان زده می کند این است که می توان این واکسن را به سرعت برای گونه های جدید سازگار کرد.
او می گوید: کافی است ویروس گیاهی یا باکتریایی را رشد دهیم و تنها قطعه ای از ویروس هدف را به آن متصل نماییم.
این واکسن ها هنوز تا رسیدن به مرحله بالینی راه زیادی در پیش دارند و قدم بعدی پژوهشگران بررسی این مساله است که آیا این واکسن در مقابل سایر گونه های کووید-۱۹ و سایر کروناویروس های کشنده محافظت به وجود می آورد یا خیر.
منبع:

1400/06/18
10:37:43
5.0 / 5
1030
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد