درمان ساده تر بیماری ها با نمونه مینیاتوری فناوری کریسپر

درمان ساده تر بیماری ها با نمونه مینیاتوری فناوری کریسپر

پژوهشگران ˮدانشگاه استنفوردˮ در بررسی جدید خود، یک نمونه مینیاتوری برای فناوری کریسپر عرضه کرده اند که می تواند توانایی اصلاح ژنتیکی را بهبود ببخشد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، سیستم ویرایش ژن کریسپر معمولاً با پروتئین "Cas9" مرتبط می باشد اما این تنها گزینه موجود نیست. دانشمندان "دانشگاه استنفورد" (Stanford University)، یک ابزار مبتنی بر کریسپر معروف به "کسمینی" (CasMINI) ابداع نموده اند که از پروتئین کوچکتری استفاده می نماید و شاید بتواند به شکل ساده تری به سلول های انسان وارد شود.
کریسپر، یک روش قوی برای ایجاد تغییرات ژنتیکی دقیق در سلول های زنده است. این ابزار از آنزیم ها برای حذف توالی های DNA مورد نظر مانند توالی های در رابطه با بیماری استفاده می نماید و نمونه کارآمدتری را به جای آنها قرار می دهد. این روش در دهه های اخیر برای درمان طیف گسترده ای از بیماری های ژنتیکی، بهبود محصولات کشاورزی و دامی، کنترل آفات و دستکاری میکروب ها، بسیار امیدبخش بوده است.
رایج ترین آنزیم مورد استفاده در این روش، Cas9 است اما سایر آنزیم ها هم امیدوارکننده هستند. مشکل اینجاست که کارآیی این آنزیم ها به خاطر اندازه نسبتا بزرگ آنها، محدود شده است. دانشمندان دانشگاه استنفورد برای مرتفع ساختن این مشکل تصمیم گرفتند تا یک سیستم مینیاتوری کریسپر طراحی نمایند.
کسمینی، تنها از ۵۲۹ آمینواسید تشکیل شده است که باعث می شود اندازه آن، نصف سایر آنزیم های مورد استفاده در فناوری کریسپر باشد که معمولاً بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ آمینواسید دارند. حتی "CasX" که کوچکترین این آنزیم ها به حساب می آید، حدودا ۱۰۰۰ آمینواسید دارد.
هنگامی که پژوهشگران، کسمینی را در سلول های پستانداران آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند، مشخص شد که تأثیر آن در حذف، فعال سازی و ویرایش DNA، به اندازه سایر آنزیم های مورد استفاده در فناوری کریسپر است و راحتتر به سلول ها وارد می شود.
شاید جالب ترین نکته در مورد کسمینی این باشد که از یک پروتئین طبیعی معروف به "Cas12f" ساخته شده است. این یک نقطه آغاز جالب برای ساختن یک آنزیم کریسپر کوچکتر بود چونکه تنها بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ آمینواسید دارد اما آزمایش های پیشین، هیچ فعالیتی را در سلول های انسانی نشان نداده بود.
دانشمندان دانشگاه استنفورد، ساختار این آنزیم را مورد بررسی قرار دادند و ۴۰ جهش متعدد را بررسی کردند که می توانند هم آنرا موثرتر کنند و هم اندازه کوچک آنرا نگه دارند. یقینا آنها بعد از چندین سال تکرار، به نسخه ای رسیده اند که عملکرد بهتری دارد.
دانشمندان باور دارند که این پیشرفت نه تنها می تواند به موثرتر شدن فناوری کریسپر کمک نماید، بلکه امکان دارد راه های جدیدی را برای کوچک کردن سیستم های آران ای که در تولید واکسن کووید-۱۹ به کار می روند، عرضه نماید.
این پژوهش، در مجله "Molecular Cell" به چاپ رسید.
منبع:

1400/06/17
11:53:00
5.0 / 5
964
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد