توسط محققان كشور ؛

عوامل موثر برای مهار بیماری پارکینسون بررسی گردید

عوامل موثر برای مهار بیماری پارکینسون بررسی گردید

به گزارش گروه هوش مصنوعی محققان کشور در یک تحقیقات علمی عوامل موثر برای مهار بیماری پارکینسون را معرفی کردند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، بیماری پارکینسون، از نظر فراگیری، دومین ناهنجاری نورودژنراتیو (فرسایش عصبی) است که ۲ تا ۳ درصد جمعیت بالای ۶۵ سال به آن گرفتار می شوند. مهم ترین نشانه پاتولوژیک پارکینسون وجود تجمعات آلفاسینوکلین (α-Synuclein) (پروتئینی در سلول های عصبی که حرکت وزیکول ها و انتقال دهنده های عصبی را در محل سیناپس ها تنظیم می کند) است.
با این وجود پژوهش های اخیر اثر پاتولوژیک tau (یک پروتئین وابسته به میکروتوبول است که سبب ثبات میکروتوبول ها می شود) را در پارکینسون نشان داده اند.
پروتئین tau در شرایط طبیعی تا حدودی فسفریله شده است، اما در شرایط بیماری هایپرفسفریله شده، تشکیل تجمعاتی می دهد که منجر به تخریب سلول های عصبی خواهد شد. با وجود تمام تلاش ها، علت گسترش پارکینسون چندان روشن نیست.
به منظور بررسی بیشتر پاتولوژی آلفا سینوکلین و tau پروتئین، محققان کشور پژوهشی طراحی نموده اند که طی آن با استفاده از مدلهای آزمایشگاهی مختلف پارکینسون در سطح سلولی، حیوانات مدل آزمایشگاهی و حتی مغز انسان بعد از فوت به بررسی چگونگی بروز و پیشرفت پارکینسون پرداختند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Journal of Neurochemistry به چاپ رسیده است، نشان می دهد، فسفریله شدن آلفا سینوکلین منجر به پاتوژنسیتی در پروتئین tau می شود. همینطور نشان داده شد، پراکندگی پروتئین tau فسفریله شده در نقاط مختلف مغز بیشتر از آلفا سینوکلین است.
یافته های این پژوهش نشان داد مهار پروتئین tau بیشتر از مهار آلفا سینوکلین از گسترش بیماری جلوگیری می کند.
نتایج این پژوهش پیشنهاد می دهد که میتوان از مهار پروتئین tau بعنوان یک رویکرد جدید و موثر برای مهار بیماری پارکینسون استفاده نمود.
این پژوهش توسط دکتر کوروش شاهپسند، فاطمه هادی، دکتر مهدی توتونچی، دکتر عبدالرزاق برزگر و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه رازی کرمانشاه و سازمان پزشکی قانونی تهران انجام شده است.


منبع:

1400/06/15
11:09:47
5.0 / 5
1019
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد