ارتباط میان کووید-۱۹ و افزایش احتمال مبتلا شدن به بیماری کلیوی

ارتباط میان کووید-۱۹ و افزایش احتمال مبتلا شدن به بیماری کلیوی

به گزارش گروه هوش مصنوعی محققان ˮدانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیسˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند بعضی از افرادیکه به کووید-۱۹ مبتلا شده اند، در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری های کلیوی قرار دارند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، علایم بیماری کووید-۱۹ گاهی اوقات امکان دارد ماه ها ادامه داشته باشد. حتی کسانی که به نوع خفیف این بیماری مبتلا شده اند امکان دارد پس از بهبودی اولیه برخی علایم را همچنان تجربه کنند. از چنین افرادی بعنوان بیماران دارای علایم طولانی مدت یاد می شود و آن شرایط را هم سندرم بعد از کووید-۱۹ یا کووید-۱۹ طولانی می نامند.
مطالعه اخیر محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس نشان داده است افرادیکه دارای علایم این بیماری در طولانی مدت هستند در معرض مبتلا شدن به بیماری های کلیوی هستند.
۳۷ میلیون نفر در ایالت متحده آمریکا به بیماری کلیوی که از آن با عنوان "قاتل خاموش" یاد می شود، مبتلا هستند و این بیماری یکی از علل اصلی مرگ و میر در این کشور است.
در این مطالعه محققان به اهمیت توجه به عملکرد کلیه در افرادیکه به بیماری کرونا مبتلا شده اند، پرداخته اند.
به قول محققان افرادیکه به این بیماری مبتلا شده اند و از علایم این بیماری در طولانی مدت رنج برده اند در مقایسه با افرادیکه به این بیماری مبتلا نشده اند، ۱۵ درصد بیشتر در معرض مبتلا شدن به بیماری های کلیوی مهم مانند بیماری مزمن کلیه و نارسایی حاد کلیه قرار دارند.
محققان این مطالعه با بررسی افرادیکه به این بیماری مبتلا شده اند، گفتند: خطر کاهش عملکرد کلیه در افرادی که در اثر بیماری در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری شده بودند، بیشتر است. با این وجود توجه به این نکته ضروریست که این خطر شامل همه بیماران می شود، حتی کسانی که به نوع خفیف کووید-۱۹ مبتلا شده اند.
پیش از پیشرفت بیماری و دشوارتر شدن روند درمان، تشخیص اختلال عملکرد کلیه ضروری می باشد. اما مشکلات کلیوی مشکلات بی صدایی هستند و تا وقتی که پزشکان خون افراد را تجزیه و تحلیل نکنند، نمی توانند به آن دقیق پی ببرند. محققان گفتند: بر مبنای تحقیقات ما انجام این کار ضروریست و عرضه دهندگان خدمات درمانی باید این کار را برای افرادی که به کووید-۱۹ مبتلا شده اند انجام دهند. بیماری کلیوی یکی از عوارض مهم کووید-۱۹ طولانی مدت است که باید به آن توجه کرد.
منبع:

1400/06/13
22:00:33
5.0 / 5
1039
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد