در كنگره رویان مطرح شد؛

ضرورت بررسی عوارض واکسن ها بر توان باروری مردان

ضرورت بررسی عوارض واکسن ها بر توان باروری مردان

گروه هوش مصنوعی: متخصصان خارجی در بیست و دومین کنگره رویان به ضرورت بررسی عوارض واکسن های ضد کرونا بر توان باروری مردان تاکید نمودند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، پروفسور جیووانی کرونا متخصص زنان و مردان در بخش غدد درون ریز دانشگاه بیمارستان مگیوره در بولونیا (ایتالیا) امروز در بیست و دومین کنگره رویان که بصورت آنلاین انجام شد در بخش در رابطه با کرونا درباب عواقب آندرولوژیک کووید-۱۹ اظهار داشت: سطح بیان تستیکولار angiotensin-converting enzyme ۲، گیرنده اسپایک پروتئین SARS-COV۲، سرین پروتئاز ۲ جای گرفته در طول غشاء سلول و پروتئین های وابسته به آندروژنی که به اتصال ویروس کووید-۱۹ به گیرنده های سلول کمک می کنند، از شروع شروع پاندمی نگرانی های زیادی را درباب احتمال اثرات منفی طولانی مدت مبتلاشدن به کووید-۱۹ بر سیستم آندرولوژیک مردان به وجود آورده اند.
وی اضافه کرد: شواهد به دست آمده تا حالا متعارض است، با این وجود یافته های انجمن آندرولوژی ایتالیا وانجمن سلامت جنسی نشان میدهد احتمال وجود ویروس کووید-۱۹ در مایع منی و انتقال آن در ضمن آمیزش جنسی خارج از دوره ابتلای حاد به بیماری وجود ندارد. با این وجود، احتمال جای گیری ویروس در دستگاه تولید مثلی مردان، دست کم در دوره حاد مبتلاشدن به بیماری، لزوم پیگیری عواقب آندرولوژیک مبتلاشدن به کووید-۱۹ را در طولانی مدت نشان میدهد. در همین راستا، یافته های مقدماتی نشان می دهند احتمال عواقب منفی طولانی مدت بر هورمون ها و خصوصیات مایع منی در مردان مبتلا شده به کووید-۱۹ وجود دارد.
کرونا اشاره کرد: استفاده از واکسن های ضد کرونا تنها راه حفظ سلامت عمومی و سلامت آندرولوژیک جامعه در مقابل ویروس کووید-۱۹ است؛ اما متاسفانه بررسی هایی که تا حالا برای اطمینان از امنیت استفاده از واکسن صورت گرفته، ارزیابی اثر آن بر دستگاه تولیدمثلی مردان و توان باروری آنان را شامل نمی گردد.
به گفته وی، داده های انجمن اپیدمیولوژی آمریکا نشان میدهد یکی از دلیلهای عمده تردید در استفاده از واکسن در مردان در سن فرزندآوری، عدم اطمینان آنها از عوارض واکسن بر توان باروری است. شواهد، لزوم بررسی عوارض احتمالی واکسن ها بر سلامت آندرولوژیک مردان، دست کم در واکسن های بر پایه mRNA را نشان میدهد.
مهندسی مدلی جهت بررسی عفونت ویروسی
در ادامه پروفسور آناستازیا اسپیچکا فعال بخش پزشکی بازساختی در دانشگاه سچنوف موسکو در روسیه درباب استفاده از بیوپرینتینگ، میکروفلویدیکس و ارگانوئید ها در امتداد شکست بیماری کووید-۱۹ در این کنگره اظهار داشت: با افزایش مطالعات درباب SARS-COV۲، لزوم وجود یک چارچوب مطالعاتی جهت بررسی عفونت های ویروسی، بیشتر احساس می شود.
وی اظهار داشت: با هدف توصیف و بررسی مدلهای موجود برای مطالعات ویروسی، به مرور پژوهش های صورت گرفته دراین زمینه و امکانات موجود درباب آن پرداخته شد تا نگاهی برای ایجاد یک مدل پژوهشی ایدئال اتخاذ شود.
وی اضافه کرد: بر طبق پژوهش های موفق گذشته در حیطه مهندسی بافت برای طراحی مدلهای عفونت ویروسی، تلفیقی از روش هایی چون بیوپرینتینگ، میکروفلویدیکس و تولید ارگانوئیدها یکی از بهترین رویکردها برای تولید مدلهای بافتی در وضعیت آزمایشگاهی است. ساخت مدلی یکپارچه از چندین بافت بر بستری بیوپرینت شده می تواند بهترین مدل برای مطالعه عفونت SARS-COV۲ در وضعیت آزمایشگاهی و یافتن راه های مقابله با این بیماری باشد.


منبع:

1400/06/11
10:29:25
5.0 / 5
1179
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد