شغل افراد علمی زیر ذره بین مجله نیچر

تولید برق از گل و میوه!

تولید برق از گل و میوه!

گروه هوش مصنوعی تولید برق از گل و میوه!


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیچر، ماریا فرناندا سردا شیمی دان دانشگاه اروگوئه در مونته ویدئو است. سردا در مصاحبه با مجله نیچر درباره شغل خود گفته است: من با با بهره گیری از رنگ های طبیعی که در میوه ها و گل ها پیدا می کنم، سلول های خورشیدی می سازم. سلول خورشیدی (Solar cell) یا سلول فتوولتائیک یک قطعه الکترونیکی است که به کمک اثر فوتوولتاییک، انرژی نور خورشید را مستقیما به الکتریسیته تبدیل می کند.
در این روش رنگدانه های گیاهان به نام "آنتوسیانین" (anthocyanins)، نور را جذب کرده و آنرا به انرژی برای سوخت فتوسنتز تبدیل می کنند و من نیز از این انرژی برای تولید برق استفاده می کنم.
فناوری تبدیل رنگ های گیاهی به برق در سوئیس توسعه یافته اما من از آن فناوری در گیاهان بومی کشورم مانند گیاه فردوسی(Erythrina crista-galli)، استفاده می کنم.
در این تصویر من درحال تصفیه عصاره گیاه فردوسی هستم. هنگامی که در این پروسه رنگ های قرمز روشن را حذف می کنم، می‎ توانم کارایی آنها را در تبدیل نور خورشید به انرژی را اندازه گیری کنم که برای انجام این کار نیز از یک شبیه ساز خورشیدی استفاده می کنم. در تصویر شبیه ساز من همان جعبه خاکستری و یک جعبه سیاه کوچک کنار آنست.
پایه چوبی که در تصویر مشاهده می کنید نیز همسرم آنرا ساخته و این وسیله به من این امکان را می دهد که ابزار آزمایش را برای کنترل میزان تابش رسیده به نمونه، بالا ببرم.
۳۰ سال در دانشگاه اروگوئه در مونته ویدئو کار کردم و در ابتدا در آنجا در حوزه سنتز مواد رادیواکتیو جهت استفاده در زمینه پزشکی و سپس بعنوان الکتروشیمی دان مشغول بودم.
برخی می‎ گویند که رنگ های طبیعی به اندازه کافی پایدار نیستند که بتوان از آنها در سلول های خورشیدی استفاده نمود اما من در سال ۲۰۱۹ یک نمونه اولیه از یک پنل خورشیدی را ساختم و آنرا به مدت دو سال در پایگاه آرتیگاس اروگوئه در جنوبگان نیز آزمایش کردم و باید بگویم این پنل‎ ها هیچ گاه حتی در زمستان که نور کمی وجود دارد نیز از کار نمی ‎افتند.
دستگاه های فتوولتاییک کمتر از یک درصد انرژی مورد نیاز کشور من را تولید می ‎کنند اما امیدوارم کار من بتواند سبب پیشرفت ما دراین زمینه در آینده شود.
فتوولتاییک (Photovoltaics) یا به اختصار PV، فناوری تبدل(انرژی) نور به الکتریسیته از راه استفاده از نیم رساناهایی است که خاصیت اثر فوتوولتاییک دارند. یک سامانه فتوولتاییک با به کارگیری پانل های خورشیدی که هر کدام شان را شماری از سلول های خورشیدی تشکیل می دهد، توان الکتریکی تولید می کند.
کشور من بسیار کوچک است و دانشمندان بسیار کمی دارد و هیچ شخص دیگری کاری که من حالا به آن مشغولم را انجام نمی دهد. بیشتر مردان در رشته دانشگاهی من که مهندسی فوتوالکتریک است تحصیل می کنند اما من یک زن شیمی دانم و به کارم علاقه مندم. اما سه دختر من متفاوت از من هستند و اساسا هم در کارشان پیشرفت خواهند کرد.
بودجه من محدود است و بنا بر این است که هنوز با ۵۴ سال سن همچنان در آزمایشگاه کار می کنم چونکه در غیر اینصورت نمی توانم حقوق افراد را پرداخت کنم اما شکایت نمی کنم. من عاشق کار در آزمایشگاه هستم و همه اعضای گروه من نیز این را می دانند و به عقیده من احترام می‎ گذارند.

منبع:

1400/06/09
10:24:26
5.0 / 5
1464
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد