مدیر اجرایی كارآزمایی بالینی واكسن نورا:

کرونا تا 2024 ادامه دارد

کرونا تا 2024 ادامه دارد

به گزارش گروه هوش مصنوعی مدیر اجرایی کارآزمایی بالینی واکسن نورا اظهار داشت: پیشبینی می شود کرونا تا ۲۰۲۴ وجود داشته باشد، ازاین رو احتیاج به دوزهای یادآور واکسن ها داریم.



به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، جعفر سلیمانیان امروز در نشست چالش های پیش روی اجرای فازهای دو و سه مطالعات بالینی واکسن های ایرانی کووید ۱۹ که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: در ابتدای فاز یک بالینی هزار و ۱۳۰ نفر در سایت کارآزمایی بالینی واکسن نورا ثبت نام کردند که از این تعداد ۸۲۸ نفر از تهران و کرج بودند.
وی اضافه کرد: جمعا ۵۹۰ نفر واجد شرایط جهت رجوع غربالگری مورد تأیید تیم قرار گرفتند.
مدیر اجرایی کارآزمایی بالینی واکسن نورا با اشاره به اینکه مدت مطالعه کارآزمایی این واکسن ۴۰۰ روز پیشبینی شد، اظهار داشت: ۱۷۱ نفر در غربالگری فاز یک پذیرفته شدند چونکه بیشترین علت عدم ورود به مرحله غربالگری، سابقه مبتلا شدن به کرونا یا دریافت واکسن بود که این افراد در مرحله اول حذف شدند.
سلیمانیان با اشاره به اینکه به صورت کلی ۷۰ نفر در فاز یک این واکسن را دریافت نمودند، خاطرنشان کرد: ۳۰ نفر دوز ۱۲۰ میکروگرم، ۳۰ نفر دوز ۸۰ میکروگرم و ۱۰ نفر در این مرحله پلاسبو دریافت نمودند.
وی اضافه کرد: تجویز دوز اول واکسن نورا ۹ تیرماه، دوز دوم ۳۰ تیرماه و دوز سوم ۱۶ مردادماه به پایان رسید.
مدیر اجرایی کارآزمایی بالینی واکسن نورا با اشاره به اینکه دوز سوم این ۷۰ نفر در ۲۶ مردادماه به پایان رسید، اظهار داشت: طی این مطالعه فاز اول، چهار مورد پی سی آر مثبت (سه مورد در گروه ۱۲۰ میکروگرم و یک مورد در گروه پلاسبو) و یک مورد تست حاملگی مثبت داشتیم که از مطالعه فاز یک خارج شدند.
وی ضمن اشاره به چالش کارآزمایی بالینی واکسن های کووید ۱۹ اظهار داشت: با عنایت به این که درصدی از افراد واکسینه شده اند، استفاده از پلاسبو یک چالش برای ما به حساب می آید.
سلیمانیان افزود: همینطور لازم است وزارت بهداشت اجازه تست واکسن را برای گروه های سنی ۱۲ تا ۱۸ سال صادر کند تا بتوانیم فازهای دو و سه را با این گروه سنی مورد بررسی قرار دهیم.
سلیمانیان اضافه کرد: پیشبینی می شود کرونا تا ۲۰۲۴ وجود داشته باشد، ازاین رو احتیاج به دوزهای یادآور واکسن ها داریم.
وی ضمن اشاره به زمان آخر کارآزمایی بالینی واکسن نورا اظهار داشت: پیشبینی می شود فاز سه را آذرماه به اتمام برسانیم. بنا داریم طی یک ماه پنج میلیون دوز را به تولید برسانیم.
دکتر مسعود سلیمانی دودران مدیر اجرایی کارآزمایی بالینی واکسن فخرا و کووپارس در نشست چالش های پیش روی اجرای فاز ۲ و ۳ مطالعات بالینی واکسن های ایرانی کووید – ۱۹ که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: یکی از چالش ها این است که ما خودمان واکسن را تائید می نماییم.
وی اضافه کرد: چطور می شود ما خودمان واکسن را بسازیم، خودمان تست و تائید کنیم؛ این یک مشکل جدی است.
وی ضمن اشاره به چالش دیگر مطالعات بالینی واکسن عنوان کرد: نداشتن آزمایشگاه مرجع یکی از این چالش ها است که مطالعات را در آینده با مشکل مواجه می کند. لازم است که سازمان غذا و دارو آزمایشگاه مرجعی داشته باشد تا بتواند نمونه ها را به صورت رندوم تحویل بگیرد، مورد آزمایش قرار دهد و چک کند.
به گفته مدیر اجرایی کارآزمایی بالینی واکسن فخرا و کووپارس، ما نمی توانیم بر مبنای آزمایش های خودمان بگوییم نتیجه کارآزمایی خوب بوده یا این که ان شاءالله جواب ها درست است ازاین رو لازم است آزمایشگاه مرجعی وجود داشته باشد تا در جایی به غیر از شرکت تست ها صورت گیرد.
سلیمانی تاکید کرد: لازم است که رخدادهای نامطلوب طی دوره کارآزمایی هم بررسی شود و پیگیری شود.


منبع:

1400/05/29
13:55:35
5.0 / 5
1337
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد