ترمیم زخم های داخلی با کمک ابزاری شبیه به برچسب

ترمیم زخم های داخلی با کمک ابزاری شبیه به برچسب

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، ابزاری شبیه به برچسب ابداع نموده اند که می تواند به بهبودی زخم های داخلی کمک نماید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، بااینکه پیش تر شنیده ایم که تحریک الکتریکی چگونه می تواند به بهبود زخم ها کمک نماید اما اغلب نمی توان ابزارهای الکتریکی را در بافت های نرم کاشت. در هر حال، شاید این شرایط به لطف یک ویفر پیزوالکتریک، به زودی تغییر کند.
اگر ایمپلنت بیش از حد سفت و سخت باشد یا از مواد سمی تولید شده باشد، سیستم ایمنی بدن با آن بعنوان یک جسم خارجی رفتار می کند. در نتیجه با بافت اسکار پوشیده خواهد شد و عملکرد آن کاهش خواهد یافت.
پژوهشگران "دانشگاه ویسکانسین" (University of Wisconsin) آمریکا در بررسی جدید خود، یک ایمپلنت شبیه به برچسب ابداع نموده اند که چنین مشکلاتی را برطرف می کند. این ایمپلنت که بعنوان یک ویفر پیزوالکتریک شناخته می شود، کریستال های غیرسمی آمینواسید "لیزین" (lysine) را در خود جای داده است. این کریستال ها بواسطه پروسه سر هم کردن خود، تشکیل می شوند و خودرا میان دو ورقه از پلیمر زیست سازگار و زیست تخریب پذیر "پلی وینیل الکل" (PVA) قرار می دهند.
کریستال ها پیزوالکتریک هستند؛ بدین معنا که هنگام قرار گرفتن در معرض فشار مکانیکی، بار الکتریکی تولید می کنند. هنگامی که پژوهشگران تعدادی از ویفرهای کریستال/ پلی وینیل الکل را در قفسه سینه و پاهای موش ها به کار گرفتند، دریافتند که حرکات منظم عضله این حیوانات برای تولید یک خروجی الکتریکی قابل اندازه گیری کافی است. شاید روزی بتوان این جریان را برای تحریک بافت بیولوژیکی لطمه دیده در انسان های بیمار به کار برد و به روند بهبود کمک کرد.
آزمایش های خون نشان دادند که این ویفرها بعد از حل شدن در بدن موش ها، هیچ اثر مضری ایجاد نکردند.
پروفسور "زودونگ وانگ" (Xudong Wang)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: ما باور داریم که این فناوری، امکانات خیلی از جمله سنجش زمان واقعی، سرعت بخشیدن به بهبود زخم و تحریک الکتریکی را برای درمان درد و سایر اختلالات عصبی فراهم می آورد. نکته مهم این است که فناوری ما، هزینه استفاده از چنین ابزارهایی را بصورت قابل توجهی می کاهد و به توسعه کاربرد آنها کمک می نماید.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.1400/05/26
16:11:08
5.0 / 5
1064
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد