فناوری ضد کرونای چینی ها در المپیک توکیو

فناوری ضد کرونای چینی ها در المپیک توکیو

به گزارش گروه هوش مصنوعی محققان چینی یک دستگاه کوچک ضد عفونی کننده فرابنفش شبیه به یک فن برقی کوچک توسعه داده اند که تا ۹۹.۹ درصد قابلیت استریل کردن تجهیزات از ویروس کرونا را دارد. این دستگاه به تیم اعزامی چین به المپیک توکیو ۲۰۲۰ کمک کرد تا از مبتلا شدن به این بیماری در امان بمانند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، به گفته محققان دانشگاه "فودان" شانگهای که یکی از توسعه دهنگان این دستگاه هستند، مزیت دستگاه یاد شده این است که می تواند در هر لحظه در محیطی که انسان ها حضور دارند هم کار کند.
این ابزار به ۷۷۷ عضو تیم اعزامی چین کمک کرد تا میکروارگانیسم ها همچون ویروس ها و باکتری ها را از هوا و سطوح حذف نمایند. بیشتر از ۲۰۰ عدد از این دستگاه به منظور ایجاد محیطی امن برای ورزشکاران، مربیان و سایر کارکنان در مکان هایی مانند محل تمرینات و همینطور اتاق خواب ورزشکاران مورد استفاده قرار گرفته بود.
"وو فن"(Wu Fan) معاون پژوهشی دانشکده پزشکی دانشگاه فودان اظهار داشت که این دستگاه از فناوری نور فرابنفش با طول موج کوتاه استفاده می نماید. این دستگاه قادر به انتشار طول موج ۲۲۲ نانومتری است که توسط کروناویروس جدید جذب می شود و سپس پیوند ساختاری مارپیچ اسید ریبونوکلئیک / آر. ان. ای ویروس از بین رفته و ویروس توانایی تکثیر خویش را از دست می دهد.
وی ادامه داد: از آنجائیکه طول موج کوتاه ۲۲۲ نانومتر به پوست و چشم انسان نفوذ نمی کند ازاین رو برای بدن انسان بی ضرر است و می تواند در محیطی که افراد حضور دارند کار خویش را انجام دهد. علاوه بر آن افراد هنگام کار کردن دستگاه چیزی را احساس نمی کنند چون که این دستگاه هیچ گونه مواد مضر یا باقیمانده شیمیایی تولید نمی نماید. باقیمانده در شیمی به مواد باقیمانده پس از یک فرآیند تقطیر، تبخیر یا فیلتراسیون اشاره دارد.
به قول کارشناسان تمامی ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها می توانند در اثر تابش با طول موج خاص از بین بروند.
این دستگاه با همکاری محققان دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده، دانشگاه فودان، موسسه بیماری های عفونی و ایمنی زیستی شانگهای وشرکت "لومن لبز"(Lumenlabs) مستقر در شانگهای ساخته شده است.
این دستگاه ها که قادر به از بین بردن ویروس کووید -۱۹ در دمای بالای چهار درجه سانتی گراد هستند. علاوه بر مکان های گفته شده به بیمارستان های شهر ژنگژو چین هم ارسال شده اند تا محیطی بهتر و عاری از ویروس برای پزشکان و پرستاران فراهم نمایند.
فن در پایان اضافه کرد: دستگاههای ضدعفونی کننده فرابنفش سنتی که در موسسات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، تنها زمانی می توانند کار کنند که شخصی در محل مورد نظر نباشد اما این دستگاه آنگونه نیست و حتی در صورت حضور افراد هم میتوان از آن بهره برد ازاین رو میتوان به صورت مداوم از آنها در مکان های پرخطر مانند کلینیک ها استفاده نمود. به قول توسعه دهندگان تنها مشکل دستگاه جدید این است که نمی تواند مکان هایی مانند پشت یک شی که نور به آن نمی رسد را ضد عفونی کند.
منبع:

1400/05/25
13:52:00
5.0 / 5
1032
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد