تحت مدیریت یك محقق ایرانی انجام می شود

پروژه خورشیدی-فضایی کلتک برای تأمین انرژی کل زمین

پروژه خورشیدی-فضایی کلتک برای تأمین انرژی کل زمین

به گزارش گروه هوش مصنوعی پروژه خورشیدی جدید موسسه فناوری کالیفرنیا مشهور به ˮکلتکˮ(Caltech) مبتنی بر فضا تحت مدیریت اجرایی ˮعلی حاجی میریˮ دانشمند ایرانی این موسسه می تواند به تمام سیاره ما نیرو رسانی کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اگرچه این مطلب شبیه به داستان های علمی-تخیلی است، اما صفحات خورشیدی در فضا می توانند انرژی را مستقیماً به زمین بفرستند و این سیاره را از انرژی تجدیدپذیر پاک و مقرون به صرفه و همینطور بی پایان سرشار کنند. این پروژه بزودی می تواند به حقیقت تبدیل گردد.
"کلتک" اخیرا ۱۰۰ میلیون دلار بودجه برای "پروژه انرژی خورشیدی فضایی"(SSPP) خود دریافت کرده است. این پروژه توسط این موسسه چنین توصیف شده است: جمع آوری انرژی خورشیدی در فضا و انتقال انرژی به صورت بی سیم به زمین از راه امواج مایکروویو سبب می شود که تأمین نیرو روی زمین بدون تاثیر از آب و هوا یا زمان شبانه روز باشد و انرژی خورشیدی می تواند به صورت مداوم در هر نقطه از زمین در دسترس باشد.
"هری اتواتر" محقق این پروژه می گوید: این پروژه بلند پروازانه یک رویکرد دگرگون کننده برای برداشت مقیاس وسیع از انرژی خورشیدی برای زمین است که متناوب است و بر احتیاج به ذخیره انرژی غلبه می کند.
پروژه "SSPP" درحال نزدیک شدن به یک نقطه عطف مهم است؛ راه اندازی آزمایشی نمونه های اولیه چند منظوره که نور خورشید را جمع می کند و آنرا به انرژی الکتریکی تبدیل می کند، سپس انتقال بی سیم انرژی را در فضای آزاد با استفاده از فرکانس رادیویی انجام می دهد و از ساختارهای فوق سبک برای یکپارچگی همه اینها استفاده می شود.
این پروژه بدون محدودیت نیست. هم اکنون محققان هنوز درحال کار روی راه هایی برای جمع آوری انرژی کافی به آن میزانی هستند که در وهله اول ارزش انجام را داشته باشد. آنها همینطور درحال کار بر روی راه هایی برای ارسال این انرژی به سطح زمین به نحوی هستند که اغلب آن در راه رسیدن به زمین هدر نرود.
اما این پروژه پتانسیل فوق العاده ای دارد و می تواند زودتر از آنچه انتظار می رفت، راه اندازی شود.


"علی حاجی میری" مدیر اجرایی این پروژه می گوید: عملیاتی شدن این پروژه هم اکنون انتظار می رود در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ باشد که شامل چندین نمونه اولیه برای دریافت تأییدیه فضایی از فناوری های کلیدی دخیل در این تلاش، یعنی انتقال قدرت بی سیم از فاصله دور، فوتوولتائیک های انعطاف پذیر سبک وزن و ساختارهای فضایی قابل انعطاف است.
"حاجی میری" اضافه کرد: سیستم نهایی متشکل از چندین ماژول قابل استقرار در فضا است که همزمان با یکدیگر عمل می کنند. هر ماژول چند ۱۰ متر است و این سیستم را میتوان با افزودن ماژول های بیشتر در طول زمان بنا کرد.
گفتنی است که پروژه های مشابه دیگری هم در حال انجام می باشد، ازاین رو زمان مشخص می کند که کدام پروژه ابتدا راه اندازی می شود.
منبع:

1400/05/18
12:43:35
5.0 / 5
1146
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد