كشف دیوار قطب جنوب در فاصله یك میلیارد سال نوری از زمین

كشف دیوار قطب جنوب در فاصله یك میلیارد سال نوری از زمین

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران یك ساختار عظیم فضایی به نام دیوار قطب جنوب را رصد كرده اند كه 1.4 میلیارد سال نوری امتداد یافته و نیم میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از دیلی میل، ستاره شناسان یک ساختار عظیم فضایی به نام «دیوار قطب جنوب» را رصد کرده اند که صدها هزار کهکشان در آن وجود دارد. مرکز درخشان کهکشان راه شیری و گرد و غبار اطراف آن سبب شده بود بخش بزرگی از این ساختار از نظر پنهان بماند و بنا بر این پژوهشگران تابحال آنرا رصد نکرده بوده اند. بگفته پژوهشگران دانشگاه «پاری-ساکله»(Paris-Saclay) فرانسه، این دیوار یکی از بزرگترین ساختارهای کهکشانی رصد شده در جهان است. کارهای این پژوهشگران شامل تهیه نقشه های سه بعدی از جهان است.
پژوهشگران در این نقشه ها روی حوزه ای از پشت کهکشان راه شیری تمرکز کردند که « منطقه گم نام کهکشانی»( Zone of Galactic Obscuration) نام دارد و توانستند «دیوار قطب جنوب» را رصد کنند. «دیوار قطب جنوب» در امتداد ۱.۴ میلیارد سال نوری کشیده شده و از منظر زمین، زیر قطب جنوب دیده می شود. این در حالیست که راه شیری قسمتی از یک خوشه کهکشانی است که طول آن ۵۲۰ میلیون سال نوری است و به عبارتی اندازه آن نصف « دیوار قطب جنوب» است. پژوهشگران با بهره گیری از یک تکنینک نقشه کشی که شامل اندازه گیری سرعت خاص کهکشان ها است، متوجه شدند دیوار قطب جنوب در فاصله نیم میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد. تکنیک مذکور شامل بررسی سرعت دور شدن اشیا از زمین و همین طور حرکت کهکشان ها دور یکدیگر است. «دانیل پومارد» محقق ارشد این پژوهش می گوید: روش مذکور به ما کمک کرد حجم مخفی را رصد نماییم که از لحاظ گرانشی روی حرکت کهکشان ها همچون ماده تاریک تاثیر می گذارد. پژوهشگران با بهره گیری از نقشه جدید مربوط به منطقه گم نام کهکشانی توانستند دیوار قطب جنوب را رصد کنند. آنها این ساختار را یک حباب سردرگم کننده از ماده در جنوبی ترین نقطه آسمان توصیف می کنند که پشت کهکشان راه شیری واقع شده است.


منبع:

1399/04/22
16:13:10
5.0 / 5
2134
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد