نخستین تلاش استقامت برای نمونه برداری از مریخ با شکست مواجه گردید

نخستین تلاش استقامت برای نمونه برداری از مریخ با شکست مواجه گردید

گروه هوش مصنوعی: نخستین تلاش مریخ نورد ˮاستقامتˮ برای جمع آوری نمونه از سطح مریخ طبق برنامه پیش نرفت.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مریخ نورد "استقامت" که اندازه ای مشابه یک خودرو دارد و در ماه فوریه گذشته در دهانه ی جزرو فرود آمد دو هدف دارد: جستجو برای یافتن نشانه هایی از حیات و جمع آوری نمونه هایی از سطح مریخ برای بازگرداندن به زمین در آینده.
این سطح نورد در روز جمعه ۶ اوت (۱۵ مرداد) نمونه برداری خویش را با حفر چاله ای در مریخ شروع کرد. اما به نقل از مقامات ناسا، طبق اطلاعاتی که به زمین رسیده هیچ سنگ یا خاکی درون لوله های آزمایش این مریخ نورد قرار نگرفته است.
"توماس زوربوچن"(Thomas Zurbuchen)، معاون علمی ناسا در اطلاعیه ای اظهار داشت: باآنکه ما موفق به انجام نمونه برداری نشدیم اما همیشه هنگام انجام کارهای جدید چنین ریسک هایی وجود دارد. وی ادامه داد: من مطمئنم که ما یک گروه حرفه ای داریم که این مشکل را حل می کنند.
مریخ نورد "استقامت" ۴۳ لوله آزمایش با خود حمل می کند و در این مأموریت مقرر است ۲۰ لوله را با نمونه هایی از خاک و سنگ مریخ پر کند. "استقامت" برای این کار با کمک بازوی رباتیک خود حفره ای بر روی سطح مریخ بوجود آورده است.
به نقل از مقامات ناسا، داده های به دست آمده نشان داده است که بازوی رباتیک به درستی کار خویش را انجام داده است و فرآیند پر کردن لوله ها هم طبیعی به نظر می آید.
گروه "استقامت" در توییتر این مریخ نورد نوشتند که چنین اتفاقی در آزمایش های انجام شده در زمین هیچگاه رخ نداده بود.
"جنیفر تروسپر"(Jennifer Trosper) از مرکز پیشرانه جت ناسا می گوید: تصور اولیه ما این است که چنین مشکلی به علت غیرمنتظره بودن خصوصیت یکی از سنگ ها رخ داده و سخت افزارهای "استقامت" ایرادی ندارند. در ایام آینده محققان داده های به دست آمده را بیشتر مورد بررسی قرار می دهند تا علت خالی ماندن لوله های مخصوص نمونه برداری را دریابند و به جمع آوری داده های بیشتری همچون تصاویری از حفره بوجود آمده می پردازند.
منبع:

1400/05/16
12:54:55
5.0 / 5
1095
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد