تبدیل آب به فلزی براق و درخشان!

تبدیل آب به فلزی براق و درخشان!

به گزارش گروه هوش مصنوعی شاید نتوان آب را به طلا تبدیل کرد اما میتوان آنرا به یک ماده ی فلزمانند درخشان تبدیل کرد. محققان با ایجاد لایه ای نازک از آب در اطراف فلزات قلیایی دارای الکترون موفق به انجام چنین کاری شدند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیچر، باآنکه آب تنها چندین ثانیه در این حالت باقی ماند اما این آزمایش برخلاف سایر آزمایش های تبدیل مواد غیرفلزی به فلز رسانا نیازمند فشار بالا نبود.
از نظر نظریه بیشتر مواد را با وارد کردن فشار مناسب میتوان به فلز تبدیل کرد. با فشرده شدن اتم ها و مولکول ها، این عناصر آغاز به تقسیم الکترون های خارجی خود می کنند به صورتی که مانند آهن و مس قادر به جابه جایی الکترون شده و خاصیت رسانایی ایجاد می کنند.
"یونگ ورث" (Jungwirth) می گوید: برای انجام چنین کاری احتیاج به وارد کردن ۱۵ میلیون اتمسفر فشار به آب بود و چنین کاری در آزمایشگاه های کنونی امکان پذیر نیست. اما روش جایگزینی به ذهن او رسید و آن استفاده از الکترون های یک فلز قلیایی است.
عناصر گروه اول جدول تناوبی همچون سدیم و پتاسیم تمایل دارند خارجی ترین الکترون خویش را انتقال دهند. یونگ و همکارش سال قبل چنین آزمایشی را بر روی آمونیاک انجام داده بودند و تصمیم گرفتند آنرا روی آب هم امتحان کنند اما چالشی بر سر راه آنها قرار داشت. فلزات قلیایی با آب واکنش نشان داده و سبب انفجار می شود. ازاین رو آنها آزمایشی طراحی کردند که سرعت واکنش را بکاهد و از انفجار جلوگیری نماید.


محققان سرنگی را با سدیم و پتاسیم پر کردن و آنرا در محفظه ی خلاء قرار دادند. سپس آنها قطراتی از این فلزهای قلیایی را در معرض بخار آب قرار دادند. آب روی این قطرات لایه ای به ضخامت یک دهم میکرومتر تشکیل داد. الکترون ها به سرعت در آب پخش شدند و در عرض چندثانیه لایه ی نازک آب رنگی طلایی به خود گرفت.
یونگ می گوید: این آزمایش استراحتی بین کار برای او بوده است که به شکلی یادآور این مورد است که علم می تواند سرگرم کننده باشد.1400/05/09
21:51:56
5.0 / 5
1075
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد