روش جدید پژوهشگران انگلیسی برای از بین بردن سلول های سرطانی

روش جدید پژوهشگران انگلیسی برای از بین بردن سلول های سرطانی

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود، یک درمان بالقوه را عرضه کرده اند که شاید بتواند به شناسایی و از بین بردن سلول های سرطانی کمک نماید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از سایتک دیلی، پژوهشگران "دانشگاه ساوتهمپتون"(University of Southampton) انگلستان در بررسی جدید خود، یک درمان بالقوه عرضه کرده اند که می تواند توانایی سیستم بدن را در جستجو و از بین بردن سلول های سرطانی بهبود ببخشد. آنها مسیری را شناسایی کرده اند که فعالیت گروهی از سلول های تنظیم کننده سیستم ایمنی را محدود می کند و می تواند سایر سلول های ایمنی را برای حمله به تومورهای بیماران مبتلا به سرطان آزاد کند.
"نالین دایوچا"(Nullin Divecha)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: سیستم ایمنی بدن می تواند سلول های سرطانی را شناسایی کند و از بین ببرد. ایمنی درمانی هم بعنوان یک روش جدید درمان انواع سرطان ظهور کرده است. با این حال، سلول های سرطانی می توانند ریزمحیطی را درون تومور به وجود بیاورند که سیستم ایمنی بدن را از کار بازمی دارد و در نتیجه، کاربرد و موفقیت ایمنی درمانی را محدود می کند.
شناسایی و حذف سلول های سرطانی به وسیله سیستم ایمنی بدن، تا حدودی توسط گروهی از سلول ها معروف به "Teffs" صورت می گیرد. کیفیت کارکرد این سلول ها در تشخیص و از بین بردن سلول های سرطانی، تحت تأثیر گروه دیگری از سلول های تی معروف به "لنفوسیت تی تنظیم کننده"(Tregs) قرار دارد. این سلول ها از نظر فیزیکی با سلول های Teffs تعامل دارند و مولکول هایی را تولید می کنند که توانایی سلول های Teffs را برای عملکرد درست می کاهد.
دایوچا افزود: لنفوسیت های تی تنظیم کننده، عملکرد مهمی در بدن انسان بر عهده دارند چونکه بدون آنها، سیستم ایمنی بدن می تواند از کنترل بیرون برود و به سلول های طبیعی بدن کمک نماید. با این حال، در بیماران مبتلا به سرطان باید آزادی بیشتری به سلول های Teffs بدهیم تا کار خویش را انجام دهند.
مولکول هایی که توسط سلول های تومور منتشر می شوند، به واسطه جذب و انباشتن لنفوسیت های تی تنظیم کننده، فعالیت و عملکرد سلول های Teffs را کم می کنند. مکانیسم هایی برای مهار کردن لنفوسیت های تی تنظیم کننده وجود دارند اما با این حال، سلول های Teffs و لنفوسیت های تی تنظیم کننده، شباهت بسیاری به یکدیگر دارند و به همین دلیل، مکانیسم ها به صورت کلی به مهار سلول های Teff می انجامند.
این پژوهش نشان داد که مهار گروهی از آنزیم ها معروف به "PIP4K" در سلول ها می تواند پاسخی به نحوه محدود کردن لنفوسیت های تی تنظیم کننده بدون تأثیر گذاشتن بر سلول های Teff باشد.
پژوهشگران، لنفوسیت های تی تنظیم کننده را از اهداکنندگان سالم جدا کردند و فناوری ژنتیکی را برای سرکوب تولید PIP4K به کار بردند. آنها دریافتند که فقدان PIP4K در لنفوسیت های تی تنظیم کننده، رشد آنها را متوقف می کند و باعث می شود که به سیگنال های ایمنی پاسخ ندهند. بدین ترتیب، لنفوسیت های تی تنظیم کننده نمی توانند مانع رشد و عملکرد سلول های Teff شوند.
نکته مهم این است که فقدان آنزیم مشابه در سلول های Teff، فعالیت آنها را محدود نمی کند.
"الساندرو پولی"(Alessandro Poli)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این نتیجه، حیرت انگیز بود چونکه PIP4Ks در هر دو نوع سلول تی، در غلظت مشابهی وجود دارد اما بررسی ما نشان داده است که عملکرد PIP4Ks برای لنفوسیت های تی تنظیم کننده، مهم تر از سلول های Teff است.
وی ادامه داد: مهار PIP4K بعنوان یک درمان بالقوه برای بیماران، به تولید مولکول های بازدارنده نیاز دارد. به همین دلیل، ما نشان دادیم که شاید درمان با دارویی مانند مهارکننده PIP4K بتواند سیستم ایمنی بدن را به عملکرد قوی تری ترغیب کند و برای از بین بردن سلول های تومور مجهزتر باشد.
این پژوهش، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.
منبع:

1400/05/06
08:58:05
5.0 / 5
1315
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد