دومین سالنامه مهاجرتی ایران 1400 منتشر گردید

دومین سالنامه مهاجرتی ایران 1400 منتشر گردید

معاونت علمی و فناوری اعلام نمود دومین سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۰ منتشر گردید.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از معاونت علمی و فناوری، دومین شماره سالنامه مهاجرتی ایران توسط رصدخانه مهاجرت ایران و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر گردید.
این سالنامه نمایانگر آخرین و به روزترین آمار و اطلاعات حوزه مهاجرت های بین المللی در ایران و جهان است و نسبت به سالنامه مهاجرتی سال ۹۹ بهبودهایی دارد.
دومین سالنامه مهاجرتی در ۱۰ فصل تلاش دارد تا تصویری واضح از وضعیت ایران در مهاجرت های بین المللی و آخرین روندهای جهانی مهاجرت عرضه و ذهن مخاطب را نسبت به این مساله روشن کند.
یکی از جذابیت های این کتاب وجود نمودارها و جداول مختلف در آن است که برای هر مبحث مهم به این داده ها اتکا شده است.
این سالنامه به مخاطب خود برای اولین بار این امکان را می دهد تا رصد و پایش جریان های مهاجرتی در طول دو سال پی در پی در کشور را انجام دهد.
نمایش جمعیت ایرانی ها در کشورهای اصلی مقصد
البته دومین سالنامه علاوه بر جمع آوری داده و اطلاعات از منابع مختلف آماری که نشان دهنده وضعیت مهاجرتی ایرانی ها در گروه های مختلف دانشجویی، پناهجویی و اقتصادی می باشد جمعیت ایرانی ها در کشورهای اصلی مقصد و جریان ها و کانال های مهاجرتی آنها را نشان داده است.
همچنین برای اولین بار در آن گزارشی از وضعیت مهاجرت استعدادهای برتر و مشمولین بنیاد ملی نخبگان آورده شده و روند مهاجرتی آنها را در گروه های مختلف علمی نشان داده است.
در یکی از فصل ها داده های در رابطه با بازگشت متخصصان ایرانی خارج از کشور در برنامه همکاری با متخصصان غیر مقیم و پیشران ها عرضه شده است. اتفاقی که در چند سال گذشته توسط معاونت علمی و فناوری با برنامه ای مدون رخ داد.
در این سالنامه، جایگاه ایران در شاخصهای کلیدی مهاجرت های بین المللی با اتکا به داده های معتبر و بر مبنای شاخص ها مشخص شده است.
بررسی خروج و بازگشت برگزیدگان کنکور سراسری
همچنین چکیده ای از مهم ترین گزینه های سیاستی پیش روی ایران با عنایت به روندهای آماری و چالش های مهاجرتی در حوزه های مختلف شامل جابجائی بین المللی دانشجویان، مهاجرت های کاری و اقتصادی، مهاجرت های الزامی و پناهجوئی در این سالنامه عرضه شده است.
تجزیه و تحلیل اثرات گسترش کرونا بر مهاجرت
همچنین سالنامه از گسترش ویروس کووید -۱۹ و اثری که روی بسته شدن مرزها، محدودیت در جابجایی در خیلی از کشورها و مهاجرت های بین المللی در سال ۲۰۲۰ داشت، غافل نشده و در بخشی به این اثرات اشاره شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند.
بطور کلی، سالنامه مهاجرتی ایران- ۱۴۰۰ شامل دو بخش اصلی است. بخش روند مهاجرت های بین المللی در جهان و بخش وضعیت و جایگاه ایران در مهاجرت های بین المللی.
در بخش اول این اثر، به بررسی آماری روند مهاجرت های بین المللی در حوزه های مختلف جابجایی های دانشجویی، مهاجران اقتصادی- کاری و مهاجرت های اجباری-پناهجویی و همینطور مهاجرت های بازگشتی پرداخته شده است.
در بخش دوم هم آمارهای در رابطه با اتباع ایرانی در جهان، شامل اتباع ایرانی حاضر در سایر کشورها، دانشجویان ایرانی در دانشگاه های کشورهای مختلف، پناهندگان و پناهجویان ایرانی در جهان و مهاجران ایرانی بازگشتی به کشور مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.


منبع:

1400/05/05
12:24:42
5.0 / 5
1457
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد