باكتری روده بر مهارت های شناختی و زبانی كودكان اثر می گذارد!

باكتری روده بر مهارت های شناختی و زبانی كودكان اثر می گذارد!

به گزارش گروه هوش مصنوعی مطالعات جدید نشان داده است که میزان باکتری موجود در روده نوزادان پسر با شکل گیری سیستم عصبی و مهارت های شناختی و زبانی آنها ارتباط دارد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، در این تحقیقات که در دانشگاه آلبرتا انجام شد بیشتر از ۴۰۰ نوزاد مورد بررسی قرار گرفتند.
پسر بچه های یکساله ای که میزان بیشتری از باکتروئید درون روده خود داشتند بعد از گذشت یک سال مهارت های شناختی و زبانی پیشرفته تری داشتند.
این یافته ها تنها مختص پسر بچه ها بود.
آنیتا کوژیرسکی(Anita Kozyrskyj)، پروفسور اطفال در دانشگاه آلبرتا و محقق اصلی آزمایشگاه "SyMBIOTA" می گوید: دختران در سنین اولیه مهارت های شناختی و زبانی بهتری نسبت به پسرها دارند اما هنگامی که به بررسی باکتری های روده می پردازیم ارتباطی قوی بین این باکتری ها و مهارت های شناختی و زبانی در پسرها دیده می شود.
با عنایت به داده ها دخترها در سنین پایین میزان بیشتری باکتروئید در روده خود دارند و امکان دارد علت تفاوت میان پسرها و دخترها هم همین باشد.
محققان به رهبری کوژیرسکی و پیوش ماندهان (Piush Mandhane)، استادیار، باکتری های موجود در مدفوع نوزادان را مورد بررسی قرار دادند و سه گروه مختلف باکتری یافتند. آنها سپس رشد سیستم عصبی نوزادان را بررسی کردند و دریافتند تنها نوزادان پسری که باکتروئید دارند نشانه هایی از بهبود رشد در سیستم عصبی دارند.
به نقل از کوژیرسکی، باکتروئیدها یکی از معدود باکتری هایی هستند که متابولیتی به نام اسفنگولیپید تولید می کنند. متابولیت به ترکیبات واسطه یا محصول سوخت و ساز سلول گفته می شود.
اسفنگولیپیدها نقش مهمی در شکل گیری و ساختار سلول های عصبی مغز ایفا می کنند.
او افزود، طبیعی است داشتن میزان بیشتری از این ماده می تواند به بهبود اتصالات نورون ها در مغز کمک نماید و مهارت های شناختی و زبانی را ارتقا دهد.
وی در ادامه اظهار داشت: زایمان سزارین یکی از عواملی است که سبب از بین رفتن این نوع از باکتری ها می شود و عواملی که تأثیر مثبتی بر این باکتری ها دارند شامل شیردهی، داشتن رژیم غذایی با فیبر بالا و قرار گرفتن در طبیعت است.
باآنکه این یافته ها به این معنا نیست که کودکانی که باکتروئید کمتری دارند از سایر همسالان خود عقب می مانند اما این یافته ها می تواند راهی برای یافتن خطرات احتمالی بروز اختلالات عصبی در کودکان باشد. محققان می خواهند دریابند آیا این یافته ها می تواند به پیشبینی اوتیسم یا نقص توجه و بیش فعالی کمک نماید یا خیر.
این مطالعه در مجله Gut Microbes به چاپ رسید.1400/04/26
10:35:24
5.0 / 5
1071
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد