آماده شدن جیمز وب برای پرتاب

آماده شدن جیمز وب برای پرتاب

به گزارش گروه هوش مصنوعی تلسکوپ فضایی مورد انتظار ˮجیمز وبˮ که به دست مهندسان و محققان در دست توسعه و آزمایش برای آماده سازی به منظور پرتاب در اواخر سالجاری میلادی است، سه آزمایش مهم دیگر را با موفقیت پشت سر گذاشت تا یک قدم دیگر به پرتاب چندین بار و حتی چندین سال به تعویق افتاده خود نزدیک شود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، پیچیده ترین و قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان درحال آماده سازی برای پرتاب و سفر میلیون کیلومتری آینده خود است و در این راه پیشرفت قابل ملاحظه ای دارد.
حالا ناسا اعلام نموده است که سه مرحله اصلی از این تلسکوپ فضایی برای آخرین بار با موفقیت آزمایش شده اند که به شرح زیر است:


1. برج "جیمز وب" یک ساختار لوله ای است که با جداسازی ابزارهای اپتیک سرد از بدنه گرم فضاپیما به "جیمز وب" کمک می نماید تا دمای عملکردی خویش را حفظ کند.
طول این برج به 3 متر می رسد و اخیرا برای آخرین بار آزمایش شده و الان پایین آورده شده و برای پرتاب در جای خود قفل شده است.


2. در اینجا "لارکین کری" تکنسین ناسا درپوش لنز "جیمز وب" معروف به "AOS" را که ابزار حساس این تلسکوپ را تمیز، بدون آلاینده و از نور ولگرد در تمام مراحل ادغام و آزمایش محافظت می کند، با دقت برمی دارد.
با نزدیک شدن به موعد پرتاب، برداشتن این پوشش یک مرحله اساسی در آماده سازی "جیمز وب" است و به مهندسان این آزادی را می دهد که بقیه تلسکوپ را در حالت پرواز خود بسته بندی کنند.
"کری" می گوید: من درحال برداشتن این درپوش به این فکر می کردم که من آخرین نفر روی زمین هستم که "AOS" را لمس می کنم یا باردیگر سازه های "جیمز وب" را می بینم. پس از 17 سال کار بر روی این تلسکوپ فضایی، این تجربه احساسی تری نسبت به آن چیزی بود که انتظار داشتم.


3. محافظ حرارتی و آفتاب گیر "جیمز وب" که به اندازه یک زمین تنیس است، توسط ساختارهای پالت آن پشتیبانی می شود. حالا که درپوش لنز "جیمز وب" برداشته شده است، مهندسان توانستند روند تا کردن این پالت ها را در پیکربندی نهایی برای پرتاب به پایان برسانند.
در اینجا میتوان پالت ها را که تا حدی جمع شده اند، مشاهده کرد. اما آنها بعد از ثبت این عکس کاملاً جمع شده و برای پرتاب در جای خود قفل شدند.
منبع:

1400/04/25
21:08:52
5.0 / 5
1167
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد