10 موضوع داغ در 20 حوزه علمی معرفی گردید

10 موضوع داغ در 20 حوزه علمی معرفی گردید

گروه هوش مصنوعی: بر طبق داده های مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، 10 موضوع داغ در 20حوزه علمی معرفی گردید.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، شناسایی موضوعات داغ علمی از جهات مختلف حائز اهمیت می باشد.
آگاهی از موضوعات داغ پژوهشی حوزه های مختلف علمی می تواند نمایی از فعالیت پژوهشی حوزه تخصصی را برای هر محقق فراهم آورد و پژوهشگر مسیر آتی خودرا با دانش بهتری ترسیم نماید.
همچنین سیاست گذاران پژوهشی در سطوح مختلف با آگاهی از موضوعات داغ علمی می توانند ارزیابی آگاهانه تری نسبت به مجموعه تحت مدیریت خود داشته باشند.
گزارش حاضر که برای بار دوم منتشر می شود، به معرفی ۱۰ موضوع داغ در بیست حوزه علمی برمبنای داده های مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی در بهار ۱۴۰۰ می پردازد.
۱. موضوع علمی: عبارتی است که پژوهشگران بعنوان کلید واژه در مقالات خود معرفی کرده اند؛ که موضوعات داغ علمی از میان این کلیدواژه ها با میانگین سنی کمتر انتخاب می شوند.
۲. میانگین سنی یک موضوع: میانگین سنی انتشار مقالاتی که این مساله را بعنوان کلیدواژه معرفی کرده اند. موضوعات داغ علمی باید میانگین سنی نزدیک به زمان حال داشته باشند. بعنوان نمونه، اگر موضوع متن کاوی در پنج مقاله بعنوان موضوع به کار رفته باشد و آن مقالات به ترتیب در سالهای ۱۳۹۶، ۱۳۹۷، ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ به کار رفته باشد، میانگین سنی این مساله برابر با ۱۳۹۷.۶ خواهد بود.
۳. حوزه علمی: گروه های موضوعی مجلات است که توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت معرفی شده است.
۴. موضوع داغ: یک موضوع علمی است که ۲ شرط را داراست: الف) این مساله حداقل در تعداد قابل قبولی از مقالات علمی بعنوان کلیدواژه استفاده شده باشد، از این طریق موضوعات کم تکرار که تنها توسط تعداد کمی از پژوهشگران حائز اهمیت نگارش مقاله بوده اند، حذف می شود.
ب) میانگین سنی آن در بین موضوعات حوزه علمی مذکور، در بین ۱۰ موضوع جدید قرار گیرد؛ بدین سبب مطالبی بعنوان موضوعات داغ علمی شناخته می شوند که تعداد مناسبی از پژوهشگران یک حوزه موضوعی در مقالات علمی سالهای اخیر به آن پرداخته باشند.
در این گزارش تنها ۱۰ موضوع داغ از بیست حوزه موضوعی معرفی شده است که موضوعات داغ علمی در رابطه با تمام حوزه های علمی در سایت depth.sid.ir قابل دسترسی و استفاده است.
اگر رشته شما در این گزارش نیست و یا موضوعات بیشتری می خواهید، به مناسبت هفدهمین سالگرد تأسیس SID دسترسی به بخش رشته های ژرفای دانش بصورت رایگان در اختیار کاربران خواهد بود.


منبع:

1400/04/20
13:09:34
5.0 / 5
1067
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد