احتمال كشف راز ستاره ای 13 میلیارد ساله در كهكشان راه شیری

احتمال كشف راز ستاره ای 13 میلیارد ساله در كهكشان راه شیری

به نقل از دانشمندان، یک انفجار بزرگ و خشن در فضا امکان دارد به یافتن راز ستاره ای ۱۳ میلیارد ساله در کهکشان ما کمک نماید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، دانشمندان می گویند انفجار بزرگ جدیدی که اخیرا کشف شده و "فرانواختر مغناطیسی" نام دارد می تواند ترکیبات غیرمعمول ستاره ای در کهکشان راه شیری را توضیح دهد.
به نقل از دانشمندان این انفجار از منبعی که پیش از این ناشناخته بود نشات گرفته و انرژی آن ۱۰ برابر یک ابرنواختر معمولی است.
این ستاره دارای میزان زیادی آهن، طلا و اورانیوم است که در هیچ ستاره ی مشابهی به این میزان یافت نمی گردد. به صورت معمول این مواد از ستاره های نوترونی تشکیل می شوند اما میزان آن در این ستاره بیش از اندازه است.
محققان تصور می کنند که فروپاشی شدیدی در ستاره ای اولیه رخ داده که سبب به وجود آمدن نوترون های مورد نیاز برای تشکیل این ترکیبات شده است. سرعت زیاد چرخش این ستاره و میدان مغناطیسی قوی آن سبب شدت گرفتن انفجار شده است.
این انفجار در ایام آغازین جهان رخ داده یعنی در حدود یک میلیارد سال بعد از مه بانگ.
چیاکی کوبایاشی(Chiaki Kobayashi) از دانشگاه هرتفوردشایر(Hertfordshire) می گوید: ما شواهدی از نوع جدیدی از فرانواختر یافته ایم که همه ی عناصر پایدار جدول تناوبی را به یک باره تولید می کند.
دیوید یونگ(David Yong) دانشمند دانشگاه ملی استرالیا می گوید: نسبت آهن به هیدورژن ستاره ای که ما درحال بررسی آن هستیم سه هزار برابر از خورشید کمتر است که به این معناست که این ستاره بسیار نادر است. علاوه بر آن این ستاره میزان غیرقابل انتظاری عناصر سنگین در خود دارد که آنرا خاص تر هم می کند. او اضافه کرد: ما دریافتیم که ۱۳ میلیارد سال قبل ستاره ی "J۲۰۰۳۲۲.۵۴-۱۱۴۲۰۳.۳" از بقایای این فرانواختر شکل گرفته است.
دانشمندان از دهه ۱۹۹۰ تابحال در مورد فرانواخترها می دانند اما این نخستین انفجاری شناخته شده ای است که به سرعت در حال چرخش است و میدان مغناطیسی قوی دارد.
این ستاره در فاصله ی ۷۵۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد و در هاله ی کهشان راه شیری قرار گرفته است.
این مطالعات در مجله ی Nature به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/04/18
14:29:50
5.0 / 5
1116
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد