پوست مصنوعی جایگزینی برای تست حیوانی

پوست مصنوعی جایگزینی برای تست حیوانی

گروه هوش مصنوعی: دانشمندان در کلینیک پوست UKJ در آلمان درحال ساخت مدل هایی از  پوست مصنوعی دارای عفونت هستند که می توانند در آینده جایگزین مناسبی برای تست حیوانی باشند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اینوویشن اوریجینز، داروها، مواد آرایشی، مواد شیمیایی، خوراک دام ها، غذاهای تراریخته، سموم دفع آفات و خیلی از محصولات دیگر مورد تست حیوانی قرار می گیرند.
حیواناتی که در این آزمایش ها شرکت دارند از موش ها گرفته تا سگ ها و میمون ها زندگی خودرا در قفس و در رنج سپری می کنند با این وجود پروژه های زیادی با هدف کاهش تست حیوانی درحال گسترش هستند و در بیمارستان دانشگاه جنا (UKJ) در آلمان نیز پژوهشگران درحال ساخت پوست مصنوعی سه بعدی هستند که می تواند جایگزینی برای تست حیوانی محصولات درمانی باشد.
دکتر کورنلیا ویگاند(Cornelia Wiegand) می گوید: پوست ما می تواند تاول های ناشی از سوختگی را بروز دهد. دکتر ویگاند درحال ساخت مدلی از پوست انسان است که بطور کامل اپیدرم و درم پوست انسان را شبیه سازی می کند و در آخر نوعی عفونت پوستی با بهره گیری از این پوست مصنوعی ساخته خواهد شد. این پوست مصنوعی به پژوهشگران این امکان را می دهد که محصولات ضد میکروبی و درمانی را بدون نیاز به انجام تست حیوانی بررسی نمایند. بودجه این پروژه توسط وزارت اقتصاد و فناوری فدرال آلمان تامین می شود.
بااینکه زخم های کوچک به لطف قدرت خود درمانی بدن ما به خودی خود بهبود می یابند اما برای درمان زخم ها و جراحات بزرگ تر و جراحاتی که در نتیجه ی بیماریهای مزمن مانند دیابت ایجاد می شوند باید از درمان های دیگری استفاده نمود. عفونت نیز روند درمان زخم را حتی بطور طبیعی مشکل تر می کند.
در این موارد از محلول های ضد باکتری و پانسمان استفاده می شود و برای تست این محصولات از موش ها و خوک ها استفاده می شود. برای انجام این کار باید به حیوانات لطمه وارد شود و این لطمه باید در حدی باشد که به خودی خود بهبود نیابد در عین حال نباید شدید نیز باشد. این کار نه فقط از نظر اخلاقی مناسب نمی باشد بلکه در عمل نیز با مشکلاتی هم راه است.
بنا بر این پژوهشگران در جنا و هامبورگ به دنبال روشی جایگزین برای تست حیوانی هستند و آنها مدل پوستی تولید شده از فیبروبلاست و کراتینوسیت ساخته اند. این مدل بر روی یک داربست کلاژنی رشد می کند و می تواند به مدت یک ماه در محلول حاوی مواد غذایی خودرا بازسازی کند. سلول ها در صورت لطمه دیدن واکنش نشان می دهند و سیگنال های ایمنی آزاد می کنند و حتی در هنگام سوختگی روی آنها تاول تشکیل می شود. به قول ویگاند هدف نهایی ساخت پوستی مصنوعی است که زخمی مشابه پوست طبیعی در آن شکل بگیرد. سپس محصولات درمانی روی این پوست مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.
منبع:

1400/04/17
12:59:52
5.0 / 5
989
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد