تولید كریستال جامد از الكترون برای نخستین بار

تولید كریستال جامد از الكترون برای نخستین بار

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران آلمانی برای نخستین بار موفق به تولید کریستال جامد تنها با بهره گیری از الکترون ها شده اند. کوشش برای تحقق این هدف از دهه ها قبل در جریان بوده است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، رفتار الکترون ها در مجموع شبیه به رفتار مایعات است و آنها در مواد مختلف جریان می یابند اما در سال ۱۹۳۴ فیزیکدانی به نام یوجین ویگنر پیش بینی نمود که گروهی از الکترون ها در وضعیت خاص می توانند به شکل جامدات متبلور شوند و ماده ای را تشکیل دهند که حالا بعنوان کریستال ویگنر شناخته می شود.
برای تحقق این هدف باید تعادل بین دو نیروی تأثیرگذار بر روی الکترون ها بطور دقیق ایجاد شود. این دو نیرو عبارتند از دافعه الکترواستاتیک و انرژی حرکتی آنها.
انرژی حرکتی الکترون ها قدرت بیشتری دارد و موجب حرکت تصادفی و برخورد الکترون ها می شود. در صورت کاهش میزان این انرژی الکترون ها در قالب یک شبکه یکنواخت قفل می شوند.
بدین منظور باید چگالی الکترون ها کم شود تا آنها محصور شوند. شرط این کار کاهش دمای الکترون ها در حد صفر مطلق است. تحقق همه این شرایط تا به امروز ناممکن بود و برای این کار از یک ورقه به ضخامت تنها یک اتم که از مولیبدن دیزلنید تشکیل شده، استفاده شد. این ورقه قادر به مهار شدت حرکت الکترون ها بوده است. برای کنترل تعداد الکترون ها نیز از دو الکترود از جنس گرافن استفاده شد و دمای کل این سیستم در حد صفر مطلق پایین آمد.


منبع:

1400/04/16
23:23:51
5.0 / 5
1083
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد