رئیس موسسه استنادی علوم خبر داد:

استقبال نشریات علمی ایران از سامانه جامع شناسه دیجیتال اشیا

استقبال نشریات علمی ایران از سامانه جامع شناسه دیجیتال اشیا

رییس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری با اشاره به استقبال نشریات از سامانه جامع شناسه دیجیتال اشیا (DOR) اظهار داشت: دریافت شناسه DOR تا آخر سال 1400 رایگان است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی رییس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) اظهار داشت: شناسه دیجیتال اشیا (DOR) به شناسنامه دار شدن مقالات نشریه، همایش، کتاب، پایان نامه، آثار هنری، نرم افزار و.... کمک کرده است. وی اظهار داشت: این کد منحصر به فرد برای هر شی همانند اثر انگشت برای آن عمل خواهدنمود. برای مقالات نشریه با دریافت کد DOR در سامانه با آدرس https: //dorl.net یا با بهره گیری از وب سرویس از سامانه مدیریت نشریات با یک کلیک، بلافاصله به مقاله یک لینک اختصاص داده می شود که سبب دسترس پذیری آسان تر به مقالات آن نشریه خواهد شد. دهقانی گفت: همچون مزایای این شناسه می توان به دسترس پذیری سریع و آسان تر به اطلاعات کامل کتابشناختی مقاله ها و کارهای پژوهشی فقط با یک کلیک بر روی کد شناسه، ارجاع دهی ساده و سریع با کمترین احتمال بروز اشتباه به کلیه کارهای علمی همچون مقالات، افزایش رویت پذیری بیشتر مقاله اشاره نمود. وی ادامه داد: همین طور افزایش تعداد ارجاعات علمی، افزایش ضریب تاثیر و اعتبار نشریه، شناسایی مالکیت معنوی و کاهش سرقت علمی، سیاست گذاری در جهت اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی ارزی و امکان صدور شناسه به تمام کارهای پژوهشی شامل مقالات انتشار یافته در نشریات و همایش ها حتی برای سالهای قبل همچون مزایای این شناسه است.
رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) اظهار داشت: در تیر ماه ۱۴۰۰ تعداد مقالات دارای شناسه DOR رشد بسیار خوبی داشته است که نشان از استقبال جامعه هدف از شناسه دیجیتال اشیا است. دریافت شناسه DOR تا آخر سال ۱۴۰۰ رایگان است و بعد از آن نیز با هزینه بسیار اندک خواهد بود.
وی افزود: در سامانه شناسه دیجیتال اشیا امکان دریافت شناسه برای مقالات سالهای پیشین نشریه نیز برقرار است. بدین جهت نشریات توانسته اند برای تمام مقاله های خود این شناسه را دریافت نمایند. رشد تعداد نشریات دارای شناسه DOR بصورت تجمعی در نمودار زیر قابل مشاهده می باشد.
در همین راستا، دو کارگاه معرفی شناسه دیجیتال اشیا (DOR) در تاریخ های ۱۳ و ۱۴ تیرماه ۱۴۰۰ با حضور حدود ۱۵۰ نفر از سردبیران و مسئولین نشریات داخلی در ISC اجرا شد. در این کارگاه ها، شناسه دیجیتال اشیا و مراحل دریافت آن برای حاضرین معرفی گردید. در آخر کارگاه ها نیز جلسه بحث و گفتگو انجام شد و به سوالات حاضرین و برخی سوالات متداول پاسخ داده شد. سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال (DOR) در بهمن ماه ۱۳۹۹، بصورت کاملا استاندارد و کاربردی توسط گروه های تحقیق و توسعه، برنامه نویسی استنادی و تجزیه و تحلیل منابع ISC بطور کامل بازطراحی، پیاده سازی و امکان صدور کد شناساگر دیجیتال برای کلیه کارهای پژوهشی، فناورانه، نوآورانه و نیز آثار هنری و نرم افزار فراهم گشته است. این سامانه بطور رسمی توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۹ رونمایی و مورد بهره برداری قرارگرفت.

1400/04/16
12:31:54
5.0 / 5
1219
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد