در گزارش سالانه علم مطرح شد؛

تاكید یونسكو بر گسترش كسب وكار شركت های دانش بنیان و خلاق ایرانی

تاكید یونسكو بر گسترش كسب وكار شركت های دانش بنیان و خلاق ایرانی

گروه هوش مصنوعی: تازه ترین گزارش علم یونسکو از رشد زیست بوم نوآوری ایران آگاهی داده است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از معاونت علمی و فناوری، گزارش علم یونسکو که هرساله منتشر می شود و به وضعیت علم، فناوری و توسعه کشورها می پرازد. در آخرین شماره این گزارش بطور ویژه جایگاه ایران در توسعه علم و فناوری، رونق شرکت های دانش بنیان و خلاق مورد بررسی قرار گرفته است.
در پانزدهمین فصل از این گزارش به پیشرفت ها و رشد کشور در زمینه هایی نظیر شرکت های دانش بنیان، کارهای تحقیق و توسعه و گسترش مراکز نوآوری اشاره شده است.
رونق شرکت های دانش بنیان با وجود تحریم ها
گزارش یونسکو در سال ۲۰۲۱ به افزایش تعداد مراکز نوآوری، شتاب دهنده ها و مراکز رشد فناوری از سال ۱۳۹۴ به همراه افزایش تقاضای داخلی اشاره می کند؛ توسعه زیست بوم نوآوری در ایران، به رشد نمایی تعداد شرکت های دانش بنیان و شرکت های خلاق منجر گردیده است.
این گزارش به ابعاد رشد زیست بوم نوآوری و فناوری در ایران پرداخته که به واکاوی لطمه ها و موانع پیش روی فعالان دانش بنیان، خلاق و استارتاپی می پردازد. با وجود این چالش ها، مزیت هایی هم برای ایران به وجود آمد. وضع تحریم های سنگین در زمینه صادرات نفت، سبب شد ظرفیت اقتصاد دانش بنیان مورد توجه دولت قرار بگیرد. پشتیبانی دولت از شرکت های دانش بنیان، شرکت های خلاق و استارتاپ ها در سالهای اخیر افزایش یافت و رونق این کسب وکارها را به همراه داشت.
متنوع شدن حوزه های دانش بنیان
گزارش علم یونسکو در سال ۲۰۲۱ رشد چشم گیر نوآوری درون زا در ۵ سال قبل را همراه با بالندگی می داند و بیان می کند؛ در سال ۱۳۹۴ اولین مراکز نوآوری و شتاب دهنده ها با هدف توانمندسازی استارتاپ ها در ایران بوجود آمد.
۴۹ شتابدهنده با سرمایه گذاری بخش خصوصی و ۱۱۳ مرکز نوآوری با مشارکت پارک های علم و فناوری و دانشگاه های بزرگ افتتاح شد. مراکز رشد فناور ی زمینه اشتغال در محیط دانشگاه را برای فارغ التحصیلان کارآفرین فراهم می آورد تا با راه اندازی شرکت های خلاق به فعالیت کسب وکار بپردازند.
رشد ترویج فرهنگ دانش بنیان و خلاق
در این گزارش آمده است معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال ۱۳۹۷ کتاب هایی با موضوع تجارب جهانی در ۲۰ حوزه مبتنی بر تکنولوژی با هدف آگاه سازی کارآفرینان از فرصت های نوآوری در جهان، به چاپ رسانده است. این حوزه ها عبارتند از مدیریت پسماند، کشاورزی، مدیریت آب و خشکسالی، آلودگی هوا، ورزش و سلامت جسمانی، سلامت دیجیتالی، نوآوری اجتماعی، انرژی، گردشگری، بیمه، آموزش و داده کاوی.
برخی از شرکت های خصوصی بزرگ سبدهای سرمایه گذاری خودرا متنوع و از سال۱۳۹۴ مجموعاً ۲۰ استارتاپ را در زمینه های راهبردی مانند اقتصاد دیجیتال، آب، انرژی، لیزر و فوتونیک، علوم شناختی، هوا فضا، نرم افزار، صنایع خلاق، کشاورزی و حمل و نقل راه اندازی کرده اند.
توانمندی بالا در تولید داروی ایران ساخت
در این گزارش آمده است حوزه های فناوری زیستی و فناوری نانو از نقاط قوت پژوهش و فناوری در ایران محسوب می شوند. تا سال ۱۳۹۷ تعداد ۵۲۴ شرکت فعال در زمینه زیست فناوری در ایران شکل گرفت و فروش محصولات نانو ایران ساخت فقط در عرض ۳ سال ۱۲ برابر شد.
بر اساس پایگاه استنادی اسکوپوس در فاصله سالهای ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۷ تعداد مقاله های علمی ایران در زمینه سلامت و بهداشت تا ۶۴ درصد افزایش پیدا کرد.
از سال ۱۳۹۴ سهم تولیدات دارویی داخلی به سرعت افزایش پیدا کرد. بازار داخلی در سال ۱۳۹۷ ارزشی برابر با ۴.۵ میلیارد دلار داشت که ۷۰ درصد آنرا شرکت های دارویی با مالکیت داخلی تشکیل می دادند.
همچنین ایران تا سال ۱۳۹۸ موفق شد ۹۵ درصد از داروهای مورد نیاز بازار داخلی، شامل دو سوم از مواد فعال تشکیل دهنده این داروها را تولید و در سال ۱۳۹۸ به ۱۷۰ کشور دارو صادر کند که مقصد بخش قابل توجهی از آن اتحادیه اروپا بود.
توانمندی بخش های دانش بنیان برای مقابله با همه گیری کووید ۱۹
گزارش سال ۲۰۲۱ یونسکو در سال ۲۰۲۱ به مواجهه ایران با چالش کرونا و توانمندی شرکت های دانش بنیان در برخورد با این مشکل پرداخته است. بطوریکه بیان می کند در سال ۱۳۹۹ شیوع ویروس کووید ۱۹، اقتصاد ایران را با چالش بزرگی مواجه کرد. در صورتیکه ایرانیان در تدارک جشن سال نو بودند، تعداد مبتلایان مورد تایید به ۳۰ هزار نفر رسید.
در ابتدای سال جدید با هدف گذاری مجدد برای ظرفیت تولید تجهیزات ایمنی فردی مانند ماسک و مواد ضدعفونی کننده، گامی در جهت جبران کمبودها برداشته شد.
این گزارش همین طور از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اقدامات شرکت های دانش بنیان در مقابله باکووید ۱۹ می گوید همچون اینکه اعطای وام بدون بهره به کسب وکارها، راه اندازی پویش کرونا پلاس برای تشویق شرکت های خلاق به ارائه راه کارهایی برای رفع چالش های کووید ۱۹ و در نظرگرفتن مشوق های مالی برای کسب وکارها با هدف کمک به تولید تجهیزا ت پزشکی از مواد ضدعفونی کننده و محافظ تا ونتیلاتور و کیت های تشخیصی و حتی یافتن راه های نوین درمان، همچون اقدامات حمایتی صورت گرفته است.
بهبود محیط کسب وکار برای شرکت های دانش بنیان و خلاق فضای مجازی و دیجیتال
گزارش سال ۲۰۲۱ یونسکو به معرفی وضعیت ایران در حوره کسب وکارهای دانش بنیان و خلاق دیجیتال، فضای مجاری و فناوری اطلاعات پرداخته است. در این گزارش آمده است که توسعه اقتصاد دیجیتال با ظهور شرکت های خلاق، حمایت های متنوع دولت فناوری های دیجیتال، تحولی کلیدی در زمینه فناوری ها نو به وجود آورده است.
بنا بر این گزارش، در ۵ سال قبل تعداد زیرساخت های برخط در زیست ایران بالا رفته است. برای مثال برنامه های کاربردی درخواست آنلاین سرویس خودرو، بازارهای آنلاین و دیجیتال و پخش ویدئویی جزو مهم ترین این برنامه ها به حساب می آیند.
همچنین یونسکو در این گزارش آورده است شیوع ویروس کووید ۱۹، سبب رشد تقاضا برای شرکت های خلاق حوزه سلامت و تبلیغ برنامه های کاربردی طراحی شده برای تلفن های همراه هوشمند جدید در این عرصه روی بیلبوردهای شهری شده است.
رشد عرضه و تقاضای خدمات آنلاین با افزایش نفوذ اینترنت خصوصاً اینترنت تلفن همراه بوده است. نفوذ اینترنت در سال ۱۳۹۹ به ۷۰ درصد رسیده در صورتیکه در سال ۱۳۹۴ نفوذ اینترنت ۴۰ درصد بود. بعلاوه، دوسوم بیش از ۶۵ درصد کاربران تلفن همراه در ایران به اینترنت دسترسی دارند.


منبع:

1400/04/14
09:39:39
5.0 / 5
1240
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد