ابداع دستگاهی كه خونریزی ناشی از ضربات چاقو را متوقف می كند

ابداع دستگاهی كه خونریزی ناشی از ضربات چاقو را متوقف می كند

یک دانشجو موفق به ابداع دستگاهی شده که می تواند خونریزی ناشی از ضربه چاقو را با وارد کردن فشار به محل خونریزی متوقف نماید و جان فرد لطمه دیده را نجات دهد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، جوزف بنتلی(Joseph Bentley)، دانشجوی سال آخر رشته طراحی و فناوری محصول در دانشگاه لاگبورو(Loughborough) دستگاهی به نام "REACT"ساخته است که می تواند از خونریزی فرد لطمه دیده پیشگیری کند این دستگاه در مراحل اولیه خود قرار دارد.
این دستگاه زخم های بخش هایی از بدن که درمان آنها دشوار است مانند نواحی زیر بغل، کشاله ران و شکم را مورد هدف قرارمی دهد.
فردی که مورد ضربات چاقو قرار گرفته ممکنست در عرض پنج دقیقه جان خودرا در اثر خونریزی از دست بدهد، بدین سبب نخستین اقدام ضروری متوقف کردن خونریزی است.


امدادگرها در جعبه کمک های اولیه خود پانسمان هایی برای درمان فرد لطمه دیده دارند اما از آن جایی که پلیس ها بطور معمول نخستین کسانی هستند که به محل حادثه می رسند بنتلی می خواست وسیله ای بسازد که برای آنها نیز قابل استفاده باشد.
او می گوید "REACT" سریع تر و کارآمدتر از سایر روش های سنتی است و بعد از آنکه استفاده از آن به اتمام رسید می توان به آسانی آنرا از پیکر شخص جدا کرد.
امدادگران برای جلوگیری از خونریزی از "گاز"(نوعی پانسمان پزشکی) استفاده می نمایند و آنها را روی محل خونریزی فشار می دهند و گاهی این پانسمان را درون زخم قرار می دهند تا خونریزی متوقف شود.
انجام چنین کاری برای زخم های شکمی امکان پذیر نیست و برداشتن پانسمان در بیمارستان نیز می تواند موجب خونریزی مجدد شود. اما "REACT" بدون از بین بردن لخته خون و ایجاد خونریزی از محل زخم جدا می شود.


این دستگاه از دو بخش تشکیل شده است. یک بخش سیلیکونی به نام تامپوناد(tamponade) و یک دستگاه دستی به نام "actuator"
ابتدا تامپوناد وارد زخم شده و سپس به بخش "actuator" متصل می شود. این دستگاه بر طبق محل زخم فشار مناسبی به آن وارد میکند.
چاقو نباید از محل ضربه بیرون رود برای اینکه موجب خونریزی می شود اما از این دستگاه می توان هنگامی که زخم باز است بهره برد.
آقای بنتلی می خواهد اختراع خودرا در انگلستان به ثبت برساند و هدف او بهبود نمونه ی اولیه این دستگاه است.

1400/04/12
23:20:40
5.0 / 5
1082
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد