چین:

ما نخستین انسان ها را به مریخ می فرستیم

ما نخستین انسان ها را به مریخ می فرستیم

کشور چین بتازگی اعلام نموده است که نخستین انسان ها را به مریخ خواهد فرستاد و یک پایگاه دائمی در سیاره سرخ ایجاد خواهدنمود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، چین بعد از تاسیس یک ایستگاه فضایی خصوصی برای خود در مدار زمین و اعزام سه فضانورد به آن و ارسال موفقیت آمیز کاوشگر به نیمه پنهان ماه و مریخ، حالا چشم انداز خودرا روی ایجاد پایگاه انسانی در مریخ قرار داده است.
بر طبق یک گزارش اولیه از گلوبال تایمز، چین نقشه راهی را برای ماموریت های سرنشین دار آینده در مریخ فاش کرده است.
چین در حالی برنامه های خودرا برای ایجاد پایگاه دائمی در مریخ اعلام نموده است که ناسا، "اسپیس ایکس" و قدرت های فضایی دیگر به شدت درحال تلاش و رقابت برای رسیدن به این آرزوی فضایی هستند.
چین اعلام نموده است که می خواهد نخستین انسان ها را تا سال ۲۰۳۳ روی مریخ فرد آورد.
"وانگ شیائوجون" رییس آکادمی دولتی فناوری پرتاب فضاپیمای چین"(CALT) طی سخنانی با عنوان "سیستم حمل و نقل فضایی اکتشاف مریخی انسان" که در کنفرانس جهانی اکتشافات فضایی(GLEX ۲۰۲۱) ایراد کرد، از این برنامه ها آگاهی داد.
وی همراه با مرور موفقیت کاوشگر "تیان ون-۱"(Tianwen-۱) که نخستین ماموریت بین سیاره ای چین بود و همین طور فرود آوردن و عملیات اکتشافی یک مریخ نورد روی مریخ، برنامه سه مرحله ای چین را برای ارسال انسان به مریخ اعلام نمود.
طبق این برنامه ها، مرحله اولیه که به آن مرحله آماده سازی فناوری نیز گفته می شود، شامل ربات هایی خواهد بود که برای بازگرداندن نمونه های مریخی طراحی شده اند و یک مکان مناسب را برای استقرار انسان در مریخ در آینده کشف می کنند.
بعد از آن، مرحله دوم شامل اعزام انسان ها به مریخ است تا یک پایگاه دائمی در این سیاره ایجاد کنند. بعد از اتمام ساخت این پایگاه، مرحله سوم شامل عزیمت ناوگان های باری بزرگ از زمین به مریخ و تسریع پروژه های توسعه در سیاره سرخ خواهد بود.
طبق اعلام این آکادمی، برنامه این مراحل و مراحل اضافی به ترتیب برای سالهای ۲۰۳۳، ۲۰۳۵، ۲۰۳۷، ۲۰۴۱، ۲۰۴۳ و فراتر از آن طراحی شده است.
قابل ذکر است که چین علاوه بر سیستم "نردبان آسمان" که هم اکنون بعنوان وسیله ای برای کاهش مقیاس یا هزینه کاوشگرهای آینده و ماموریت های حمل و نقل به مریخ در دست بررسی می باشد، درحال بررسی وسایل نقلیه هسته ای برای ماموریت های انسانی و اکتشاف در مریخ است.
ما مطمئن نیستیم که منظور چین از "نردبان آسمان" چیست، اما این حدس به ذهن متبادر می شود که می تواند یک آسانسور فضایی باشد. بااینکه این ایده جدیدی نیست، اما ایجاد یک روش انتقال عمودی از سطح زمین یا مریخ به مدار آنها، بسیار دشوار است. همین طور مهارت های فنی لازم برای چنین شاهکار عظیم مهندسی ممکنست هنوز وجود نداشته باشد.
یادآوری این نکته لازم است که بر خلاف ایالات متحده که ناسا، "اسپیس ایکس"، "بلو اوریجین" و بسیاری دیگر از شرکت های خصوصی هوافضا برای ساختن سیستم های فضایی در یک برنامه فضایی ناهمگن همکاری می کنند، چین کاملاً تحت یک سیستم متحد است و بدین سبب برنامه های آن ممکنست پیش از ایالات متحده یا سایر قدرت های فضایی محقق شود. البته این بدان معنا نیست که چین حتما نخستین کشوری خواهد بود که انسان ها را روی ماه یا مریخ یا هرجای دیگر مستقر خواهدنمود.
اگر ما به مسابقه فضایی فعلی جهان نگاه نماییم، می بینیم که چین عملکرد بسیار خوبی دارد، اما این که بگوییم حتما در آخر پیروز خواهد شد، صحیح نیست.1400/04/06
11:34:07
5.0 / 5
1175
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد