نشر مقاله دانش آموخته دانشگاه تهران در نشریه آكادمی علوم آمریكا

نشر مقاله دانش آموخته دانشگاه تهران در نشریه آكادمی علوم آمریكا

به گزارش گروه هوش مصنوعی مقاله مشترک دانش آموخته دانشگاه تهران که با همکاری برخی از پژوهشگران تحت عنوان افت انسان محور آبخوان های ایران نگاشته شده است از جانب نشریه آکادمی علوم آمریکا منتشر گردید.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، مقاله مشترک دکتر محسن مغربی، دانش آموخته مقطع دکتری رشته مهندسی محیط زیست، گرایش منابع آب دانشکده محیط زیست پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران که با همکاری برخی از پژوهشگران تحت عنوان «افت انسان محور آبخوان های ایران» نگاشته شده است، در نشریه «آکادمی علوم علوم آمریکا» منتشر شد. همینطور با عنایت به اهمیت مبحث مورد پژوهش، «انتشارات نیچر» هم خلاصه ای از دستاوردهای این مقاله را در وبسایت خود منتشر نموده است.
در چکیده این مقاله آمده است:
طی دهه های اخیر به علت اضافه برداشت و از سویی کاهش مقدار تغذیه منابع آب زیرزمینی، تعادل بین تغذیه و برداشت از آبخوان ها در خیلی از نقاط کشور از بین رفته که پیامد آن قرار گرفتن ایران در رده های نخست کشورهایی با بالاترین میزان افت در آب زیرزمینی بوده است. در این پژوهش با استفاده از اطلاعات مربوط به بیشتر از ۱۲۰۰۰ پیزومتر، ۱۴۸۰۰ چاه مشاهده ای و بیشتر از یک میلیون نقطه برداشت آب زیرزمینی در سرتاسر کشور، وضعیت کمی و کیفی آب زیرزمینی کشور در یک بازه زمانی چهارده ساله (۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵) بررسی گردید.
بر اساس این تحقیق، تعداد نقاط برداشت آب زیرزمینی در کشور از حدود ۵۵۰ هزار در سال ۲۰۰۲ به بیشتر از یک میلیون در سال ۲۰۱۵ افزایش پیدا کرده بود که پیامد آن افت میانگین سالانه سطح آب در کشور به میزان نیم متر و همینطور برداشت میانگین سالانه ۵.۴ میلیارد مترمکعب از منابع تجدیدناپذیر آب زیرزمینی در کشور بود. برخلاف افزایش تعداد نقاط برداشت آب زیرزمینی، میزان برداشت آب از آبخوان های کشور از ۷۴.۶ میلیارد مترمکعب در سال ۲۰۰۲ به ۶۱.۳ میلیارد مترمکعب در سال ۲۰۱۵ کاهش داشت که این میزان ۱۸ درصدی کاهش به علت محدودیت فیزیکی و شوری آب بوده است.
در بازه زمانی این تحقیق در حالیکه آبدهی قنوات و چشمه ها به شدت کاهش یافته، اما آبدهی چاه های عمیق افزایش داشته است که نشان دهنده تمایل برداشت هر چه بیشتر از منابع آب زیرزمینی است. بررسی روند شوری (هدایت الکتریکی) آب زیرزمینی در سطح کشور مشخص کرد که به استثنای دو حوضه آبریز انزلی و هراز در شمال کشور، بقیه حوضه های آبریز کشور (۲۸ حوضه) دارای روند افزایش شوری بوده اند. همینطور متوسط شوری آب زیرزمینی در ۱۶ حوضه از ۳۰ حوضه آبریز کشور، که غالباً در بخش های مرکزی، جنوبی و شرق کشور قرار دارند، به میزانی بود که استفاده از آن آب تنها برای آبیاری محصولات مقاوم به شوری سفارش می شود.
به عقیده نگارندگان، با عنایت به استمرار روند خشکسالی های اخیر، در سالهای آینده انتظار می رود که وابستگی به آب زیرزمینی در کشور افزایش یابد که نتیجه آن می تواند ادامه روند افزایش برداشت از منابع تجدیدناپذیر آب زیرزمینی و تشدید نتایج منفی اجتماعی، اقتصادی، و زیست محیطی باشد.

1400/04/05
23:26:23
5.0 / 5
1291
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد