سلول های بنیادی فولیكول مو می توانند به درمان تاول های زیر پوست كمك كنند

سلول های بنیادی فولیكول مو می توانند به درمان تاول های زیر پوست كمك كنند

بررسی جدید دانشمندان ژاپنی و ایتالیایی نشان میدهد که سلول های بنیادی فولیکول مو می توانند به درمان تاول های زیر پوست کمک کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز پرتال دیلی، راهبرد درمان بافت های بدن انسان در منافذ و پوست، به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است؛ به ویژه اینکه منافذ و پوست مانند یک لایه ایمنی عمل می کنند. با این وجود، گاهی مراحل درمانی به خوبی شناخته نمی شوند.
گروهی از دانشمندان ژاپنی و ایتالیایی در یک پژوهش مشترک، از منافذ و تاول های پوستی برای کشف نتایج لطمه رسیدن به بافت پوست بهره برده اند.
دانشمندان، ارزیابی های خودرا روی موش هایی انجام دادند که منافذ و تاول های پوستی بصورت مصنوعی در آنها به وجود آمده بود. آنها با نظارت بر بیان ژن و تکثیر سلول، به بررسی دوره درمانی پرداختند.
این گروه پژوهشی دریافتند که "سلول های بنیادی فولیکول مو"(HFSCs)، عملکرد مهمی در درمان تاول ها بر عهده دارند. این سلول های بنیادی می توانند "تاول های ساب اپیدرمال"(subepidermal blisters) را که زیر پوست قرار دارند، درمان کنند. ترمیم زخم توسط این سلول ها، با تاخیر در رشد فولیکول های مو در منافذ و بافت پوست هم راه است. با کاهش یافتن سلول های بنیادی فولیکول مو، گروه دیگری از سلول های بنیادی موسوم به "IFESCs" نیز می توانند به درمان کمک کنند. دانشمندان تایید کردند که درمان تاول، تحت تاثیر سلول های اصلی سازنده روپوست موسوم به "کراتینوسیت" (Keratinocyte‎)، منافذ ابتدایی و سلول های پوست قرار دارد؛ هر چند مکانیسمی که کراتینوسیت بواسطه آنها بر درمان اثر می گذارد، معین نیست.
یافته های این پژوهش، ثبات میان درمان زخم و بهبود پوست را نشان میدهد و چشم اندازهای بسیاری را برای درمان منافذ و تاول های پوست به نمایش می گذارد. شاید بتوان از روش های به کار رفته در این آزمایش برای درمان تاول استفاده نمود. بررسی عملکرد غدد عرق در این آزمایش امکان پذیر نبود برای اینکه موش ها فاقد غدد عرق بودند و عملکرد "سلول های مزانشیمی"(mesenchymal cells) که تاثیر آنها در درمان زخم های پوست پیش تر ثابت شده است، مورد بررسی قرار نگرفت. تمرکز پژوهش های آینده بر این نکات خواهد بود.
این پژوهش، در مجله "EMBO Stories" به چاپ رسید.1400/03/25
22:11:45
5.0 / 5
988
تگها: آزمایش , پژوهش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد