پیشبینی شدت طوفان ها به روش ناسا

پیشبینی شدت طوفان ها به روش ناسا

دانشمندان ناسا درحال مطالعه صائقه ها هستند تا توسط آن بتوانند روش های جدیدی را برای پیشبینی شدت طوفان ها ایجاد کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، در هنگام طوفان صاعقه های قدرتمند نشان دهنده قدرت بالای آن طوفان است. اما گاهی اوقات حتی طوفان های ضعیف هم می توانند صاعقه های بزرگی داشته باشند. بنابراین افرادی که به پیشبینی این موضوعات می پردازند، برای مشاهده نقش برخورد صاعقه ها در پیشبینی شدت طوفان باید با دقت به سایر داده ها نگاه کنند.
دانشمندان با استفاده از ابزار جدیدی به نام " نقشه بردار صائقه زمین ثابت "(Geostationary Lightning Mapper) که بر روی جدید ترین ماهواره های زیست محیطی عملیاتی اداره ملی اقیانوسی و جوی وجود دارد، اطلاعاتی درباره صاعقه در طوفان ها جمع آوری کردند و به صورت خاص به بررسی دو نوع از بزرگ ترین صاعقه ها در داخلی ترین قسمت یا هسته داخلی توفند دوریان پرداختند.
آنها دریافتند هنگامی که شدت طوفان زیاد شده بود، برخورد صائقه در آن توفند هم بزرگتر و پرانرژی تر از قبل بوده است. این ابزار با تشخیص مداوم اندازه و انرژی برخوردهای صاعقه، حتی در اقیانوس های آزاد(open oceans) کار می کند. این ابزار مجهز به یک سنسور است که بعنوان یک آشکارساز رویداد نوری عمل می کند و تغییرات بوجود آمده در قله ابر که توسط رعد و برق به وجود آمده را تشخیص می دهد.
این ابزار همینطور می تواند مکان، مساحت متوسط و کل انرژی نوری صائقه را تشخیص دهد. این خصوصیت ابزار یاد شده به دانشمندان امکان می دهد تا از چندین منظر جدید صاعقه را بررسی نمایند.
محققان قصد دارند در آینده تعداد زیادی از طوفان ها را تجزیه و تحلیل کنند تا تفاوت الگوهای صائقه بین طوفان های مختلف را شناسایی کنند.
منبع:

1400/03/18
14:07:42
5.0 / 5
1125
تگها: محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد