در پژوهشگاه رویان؛

محققان كشور برای سلول های تپنده قلب بستر زیست مهندسی شده ساختند

محققان كشور برای سلول های تپنده قلب بستر زیست مهندسی شده ساختند

به گزارش گروه هوش مصنوعی محققان کشور موفق به ساخت بستری زیست مهندسی شده برای بهبود خصوصیت های کاردیوژنیک سلول های پیش ساز قلبی شدند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، بیماری های قلبی یکی از مهم ترین علل مرگ در کشورهای پیشرفته و درحال توسعه به شمار می روند. در سال ۲۰۱۳ بیشتر از ۱۷.۳ میلیون مرگ بر اثر ضایعات قلبی در جهان صورت گرفت و پیشبینی می شود این تعداد به ۲۳.۶ میلیون در سال ۲۰۳۰ افزایش یابد.
مهندسی بافت قلب روشی برای ترمیم ضایعات قلبی به حساب می آید. محققان کشور با هدف تولید یک ساختار مناسب جهت استفاده در مهندسی بافت قلب، بستری رسانا و محلول در حلال ارگانیک، متشکل از پلی کاپرولاکتون، ژلاتین و آلژینات را طراحی کردند و خصوصیات آنرا به وسیله روش های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند.
بررسی ها نشان داد مناسب ترین نسبت برای پلی کاپرولاتون و ژلاتین ۷۰ به ۳۰ است. به منظور شبیه سازی انقباضات قلب یک دستگاه بارگیری مکانیکی به کار گرفته شد تا تنش مکانیکی با فرکانس و کشش مناسب را در سلول های پیش ساز قلبی، در جهت ریز لوله های آلژینات، القا کند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی (Cell Journal) به چاپ رسیده است، نشان داد، بستر ساخته شده از متابولیسم و تقسیم سلول های پیش ساز قلبی حمایت کرده، انقباضات سلولی یک دستی را بعد از گذشت ۵ روز بوجود می آورد. همینطور به وسیله روش های آزمایشگاهی نشان داده شد، میزان بیان ژن های در ارتباط با سلول های تپنده هماهنگ قلبی، در سلول های جای گرفته در بستر مورد اشاره بیشتر از سلول های کشت یافته در محیط کشت است.
این پژوهش منجر به ساخت بستر مناسبی برای تولید سلول های تپنده هماهنگ قلبی شد که می تواند در آینده نزدیک برای مهندسی بافت قلب مورد استفاده قرار گیرد. دکتر ناصر اقدمی، دکتر ساره رجبی، دکتر بابک اکبری، زهرا شمس و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران این تحقیقات را به نتیجه رساندند.

1400/03/12
12:06:37
5.0 / 5
1007
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد