رباتی كه به حالات چهره انسان ها واكنش نشان داده است

رباتی كه به حالات چهره انسان ها واكنش نشان داده است

به گزارش گروه هوش مصنوعی سالها است که دو فناوری هوش مصنوعی و رباتیک سبب ایجاد نورآوری و ابزارهای نوین شده است و دانشمندان با ترکیب این دو زمینه کاملاً پیچیده توانسته اند سیستم های رباتیک خاصی ایجاد کنند که می توانند به تنهایی فکر کنند، عمل کنند و یاد بگیرند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، با این وجود سیستم های رباتیکی که امروزه در فرودگاه ها، بیمارستان ها و یا حتی قفسه های ذخیره سازی مواد غذایی در فروشگاه های مواد غذایی دیده می شوند ماهیتی کاملاً رباتیک دارند یعنی آنها نمی توانند ماهیتی مانند ماهیت طبیعی انسانی داشته باشند و کارهایشان را هم بر مبنای داده ها انجام می دهد.
اما یکی از مباحثی که به تازگی توجه دانشمندان را به خود جلب کرده این است که بتوانند فاصله بین انسان و ربات را کم و کمتر کنند و ربات هایی که به انسان بیشتر شباهت دارند، بسازند.
بدین منظور تعدادی از پژوهشگران دانشگاه کلمبیا به منظور برقراری ارتباط بهتر و ایجاد ارتباط عاطفی جدید بین انسان و ماشین، ربات "EVA" را بوجود آورده اند. EVA یک ربات نرم خودکار با چهره ای انعطاف پذیر است که قادر به تقلید احساسات انسانی است.
"هود لیپسون" استاد نوآوری اظهار داشت: ایده ایجاد EVA چند سال پیش شکل گرفت. در آن زمان که ما دانشجو بودیم می دیدیم که ربات ها با آن چشم های پلاستکی خود تنها می توانند به ما خیره شوند.
وادار کردن یک چهره رباتیک به لبخند زدن کار آسانی نیست چونکه بیشتر اعضای بدن مصنوعی آن از پلاستیک های سخت یا فلزات ساخته شده و بدین منظور نمی تواند انعطاف پذیری کافی داشته باشد و احساسات خویش را نشان دهد.
اما محققان با تلاش فراوان موفق به ایجاد رباتی شدند که می تواند برخی احساسات را در صورت خود نشان دهد. ربات "EVA" می تواند شش احساس اساسی عصبانیت، انزجار، ترس، شادی، غم و غافلگیری را با استفاده از عضلات مصنوعی فعال شده از راه کابل ها و موتورهایی که در بخش درونی صورتش تعبیه شده، نشان دهد.
محققان بعد از انجام یک سری آزمایشات و تعبیه کابل ها، اجازه دادند EVA لبخند بزند یا اخم کند، صورت آبی رنگ EVA می تواند پاسخ های احساسی مختلفی را نشان دهد.
باآنکه EVA هنوز فقط یک آزمایش آزمایشگاهی است، اما این پیشرفت های فناوری در زمینه رباتیک می تواند روزی به نفع کارکنان خانه های سالمندان، بیمارستان ها، مدارس و اقامتگاه ها باشد.1400/03/10
22:48:22
5.0 / 5
1521
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد