معاون پژوهشی وزارت علوم:

صعودایران به رتبه ۱۴ تولید علم

صعودایران به رتبه ۱۴ تولید علم

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: پژوهشگران با تولید و ثبت حدود 70 هزار مقاله در پایگاه های بین المللی در سال 2020 موجب صعود ایران به رتبه 14 دنیا شدند.غلامحسین رحیمی شعرباف در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تعداد مقاله های تولیدی محققان ایرانی از حدود ۵۴ هزار مقاله در چهار سال قبل به ۷۰ هزار مقاله در سال ۲۰۲۰ میلادی بالا رفته بطوریکه جمهوری اسلامی ایران در تولید مقاله های علمی، در سه سال قبل توانسته رده ۱۵ جهانی خودرا حفظ کند، اما از نظر کیفیت مقاله های تولیدی و انتشار یافته به رده ۱۴ جهانی صعود کند.
وی با اعلان اینکه برابر آمارهای منتشرشده بین المللی، حدود ۲ درصد کل مقاله های تولیدی از آن محققان ایرانی است، افزود: کیفیت در تولید مقاله های علمی بعنوان یک اصل مهم در حوزه معاونت پژوهشی و فناوری وزارت علوم مورد تاکید جدی است و بر همین اصل بوده که در هشت سال قبل رتبه ۳۰ ایران حالا به رده ۱۴ دنیا ارتقا یافته است.
رتبه تک رقمی ایران در جهان در بعضی فاکتورهای علمی
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اعلان اینکه حالا تولیدات علمی محققان ایرانی در حوزه مهندسی جایگاه ۱۲ برای ایران به همراه داشته است، گفت، البته در بعضی شاخه های علمی رتبه ایران حتی رتبه تک رقمی و کمتر از ۱۰ نیز قرارگرفته است.
رحیمی شعرباف اظهار کرد، که هرچقدر رتبه کمتر از ده جهانی و کیفی مقاله های تولیدی پژوهشگران علمی کشورمان پایین تر بیاید، زمینه برای رقابت با برجسته ترین دانشمندان دنیا مهیا می شود و آن زمان حفظ جایگاه و استمرار آن سخت تر از گذشته خواهد شد.
پیش بینی اعتبار پژوهشی ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای طرح های پژوهش
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همین طور از پیش بینی ۲۰ هزار میلیارد تومان که حدود ۸ دهم درصد بودجه عمومی کشوراست، برای انجام طرح های پژوهشی امسال در کشور آگاهی داد و گفت، علاوه بر پیش بینی بودجه پژوهشی، اعتبارهای دیگری نیز برای انجام طرح های تحقیقاتی ونیز توسعه فناوری در کشور پیش بینی شده و اختصاص داده خواهد شد.
رحیمی شعرباف گفت، البته این میزان بودجه پژوهشی و تحقیقاتی کشور به نسبت سال قبل باتوجه به مضیقه های بودجه، افزایش نسبتاً خوبی داشته، اما دولت، مجلس تاکید جدی بر پشتیبانی از توسعه علمی و فناوری خصوصاً فناوری هایی که به سمت تولید محصول، کالا و خدمات است دارند.
مازندران همچنان مهاجرفرست در زمینه علمی، مهاجرپذیر در سکونت
وی به ظرفیت های بالای علمی و توسعه دانشگاه های و مراکز آموزش عالی در مازندران که در دهه های اخیر رشد خوبی داشته است، اشاره نمود و گفت، با وجود توسعه خوب علمی در مازندران، متأسفانه این استان همچنان دانشجویان این استان متقاضی تحصیل در دانشگاه های دیگر استانها و به صورتی مهاجرفرست هستند در صورتیکه استان مازندران همچنان در حال مهاجرپذیری از دیگر استانها برای سکونت مواجه می باشد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و تحقیقات با اشاره به این که یکی از برنامه های این وزارتخانه و تاکید به دانشگاه ها به سمت ماموریت گرایی برمبنای طرح آمایش سرزمینی است، گفت، باید رشته ها متناسب با نیازهای کشور و به ویژه نیازهای استان تعریف و نیازسنجی شود تا کاربردی تر و متناسب با خواست عمومی باشد.
دانشگاه ها دغدغه تجمیع نداشته باشند
رحیمی شعرباف در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباب دغدغه این روزهای برخی دانشگاه ها درباب تجمیع با دیگر دانشگاه های شهرهای همجوار گفت، البته این مساله بررسی می شود وبا نظر شورای گسترش و ستاد نقشه جامع علمی کشور تصمیم گیری می شود.
وی اضافه کرد، که الان هیچ چیزی را بطور جدی نمی توانم بگویم، اما چیزی را که قطعی می توانم بگویم، هیچ مؤسسه یا دانشگاهی کوچک نخواهد شد، بلکه به فعالیت خود به شکل فعلی ادامه خواهد داد و جای نگرانی و دغدغه ای نیست.

1400/03/01
22:18:59
5.0 / 5
1041
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد