توسط ستاد توسعه علوم شناختی؛

كتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی تدوین شد

كتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی تدوین شد

گروه هوش مصنوعی: کتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی با هدف توسعه برنامه های پرورش کارکردهای اجرائی در ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی تهیه و تدوین شد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی، دکتر محمود تلخابی با اشاره به این که افزایش مهارت های شناختی سبب بهبود عملکرد مغز در برخورد با موقعیتهای واقعی زندگی مانند یادگیری و تصمیم گیری می شود، اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد موفقیت های فردی تحت تاثیر کارکرد بهینه توانایی شناختی است، بدین سبب باید تلاش شود تا مهارت های شناختی افراد جامعه در سطح مطلوب قرار گیرد.
وی اضافه کرد: بر طبق راهبرد ستاد توسعه علوم شناختی، کارگروه پرورش شناختی با هدف توسعه سرمایه شناختی برای مخاطبان گروه سنی کودک و نوجوان سنین ۵ تا ۱۷ سال با اولویت آموزش شناختی فعالیت خودرا شروع کرد که برمبنای آن مجموعه ای از فرصت های یادگیری خلق می شود تا کودکان و نوجوانان بتوانند مهارت های شناختی خودرا بهبود ببخشند.
وی اضافه کرد: بمنظور بهبود کیفیت یاددهی، توانمندسازی معلمان با تولید منابع مختلف آموزشی در فرآیندهای آموزش های جاری با آموزه های شناختی نیز در این کارگروه مورد توجه قرار گرفت.
تلخابی با اعلان اینکه برای پرورش و ارتقای مهارتهای شناختی کودکان و نوجوانان سال قبل فراخوان طرح های پژوهشی و تحقیقاتی برای گروه سنی ۵ تا ۱۲ انجام شد که در نتیجه آن ۲۹ طرح پژوهشی دریافت که بعد از بررسی نهایی، پنج طرح برای تولید محتوا منجر به انعقاد قرار داد شد.
عضو ارشد ستاد توسعه علوم شناختی افزود: در امتداد افزایش مهارت های شناختی کودکان و نوجوانان کتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی با هدف توسعه برنامه های پرورش کارکردهای اجرائی تهیه و تدوین شد.
به گفته وی، بروشور«آموزه های شناختی» برای آموزش مجازی در دوران کرونا که شامل ۱۵ عنوان اصلی در رابطه با آموزش و پرورش شناختی بود بعد از تهیه و تدوین بوسیله وب سایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، شبکه های اجتماعی در دسترس عموم مردم قرار گرفت.
وی بیان کرد: در پانزدهمین فراخوان پرورش کارکردهای اجرائی برای گروه سنی نوجوانان ( ۱۲ الی ۱۷ سال)، ۱۹ طرح پژوهشی دریافت و در نهایت چهار طرح پژوهشی در مرحله انعقاد قرارداد قرار گرفت.
عضو ارشد ستاد توسعه علوم شناختی طراحی و اجرای کارگاه آموزشی تحت عنوان «سازوکار توسعه بسته های پرورشی» برای مجریان همکار با کارگروه تربیت شناختی و نیز تدوین معیارهای مناسب برای بازی های شناختی با نظر به جنبه های پرورش شاختی را از دیگر اقدامات و تلاش ها برای افزایش مهارت های شناختی در بین کودکان و نوجوانان برشمرد.
تلخابی انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور، ترغیب شرکتها برای سرمایه گذاری در حوزه تربیت شناختی و هم اندیشی با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای بهسازی و ارتقای سرمایه شناختی دانش آموزان از دیگر اقدامات و فعالیت ها در امتداد افزایش سرمایه و مهارت های شناختی است.
دبیر کارگروه شناختی ستاد توسعه علوم شناختی با تاکید بر استمرار تلاش ها و فعالیت ها برای افزایش سرمایه ها و مهارت های شناختی در بین کودکان و نوجوانان، اظهار داشت: شناسایی ابزارها و فناوری های شناختی در تربیت، همکاری با سمن ها در زمینه به کارگیری آموزه های علوم شناختی در تربیت، ایجاد شبکه میان شرکت ها، نهادها، افراد فعال و متخصصان در حوزه پرورش مهارت های شناختی و نیز توسعه رویکردهای تربیت شناختی فرزند و توسعه نیروی انسانی و آموزش معلمان و والدین در دستور کار قرار دارد.


منبع:

1400/03/01
10:04:59
5.0 / 5
1148
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد