ناسا در جستجوی حیات فرازمینی در سیاره زحل

ناسا در جستجوی حیات فرازمینی در سیاره زحل

به گزارش گروه هوش مصنوعی ناسا به تازگی بودجه ای با مبلغ ۱۲۵ هزار دلار را به تعدادی از پژوهشگران اهدا کرده است تا آنها دریابند چگونه می توانند کاوشگری را به قمر تیتان سیاره زحل ارسال نمایند و سپس هر نشانه ای از حیات فرازمینی که آن کاوشگر کشف کرد را به زمین بازگردانند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این مأموریت که "دراگون فلای"(Dragonfly) نام دارد طی چند سال آینده صورت خواهد گرفت. ناسا در ابتدا قصد داشت "دراگون فلای" را در سال ۲۰۲۵ به فضا پرتاب کند که ابتدا تا سال ۲۰۲۶ و الان به علت شیوع بیماری کرونا تا سال ۲۰۲۷ به تعویق افتاده است.
سوخت سفر بازگشت کاوشگر که هدف آن بازگرداندن "ترکیبات آلی" برای مطالعه بیشتر است، توسط اجرام آسمانی دریاچه های گسترده متان این قمر تأمین می شود.
علاوه بر اقیانوس مایع که به اعتقاد خیلی از دانشمندان می تواند محل زندگی باشد در سطح و جو آن قمر دسته ای از ترکیبات شیمیایی به نام "تولین" وجود دارد که در زمین یافت نمی شوند. هنگامیکه این ترکیبات به زمین بازگردانده شوند دانشمندان در زمین در آزمایشگاه به تجزیه و تحلیل آنها خواهند پرداخت.
به قول ناسا تولین ها همینطور می توانند بعضی از عناصر سازنده منظومه شمسی باشند که این مورد می توانند به ما کمک کنند منشا حیات سیاره خودمان را هم درک نماییم.
برخلاف "هفت دقیقه رعب و وحشت" که آژانس های فضایی هنگام کوشش برای فرود روی مریخ تجربه کرده اند، فشار اتمسفر تیتان سبب می شود فرود فضاپیما در سطح آن به میزان قابل توجهی آسان شود.
"استیون اولسون" (Steven Oleson) رئیس آزمایشگاه کمپس در گلن که طراحی مفهومی فضاپیمای ناسا را ​​بر عهده دارد در اطلاعیه ای اظهار داشت: ما انتظار داریم فرود روی تیتان نسبتاً آسان باشد. تیتان یک جو نیتروژنی ضخیم یعنی ۱.۵ برابر فشار اتمسفر زمین دارد که این مورد می تواند سرعت هواپیما را کم کند.
بر مبنای اطلاعات مأموریت کاسینی ناسا به زحل، تیتان دومین قمر بزرگ در منظومه شمسی بعد از قمر گانیمد مشتری است و توسط یک اقیانوس جهانی متشکل از متان مایع پوشیده شده است و سنگهای آن حاوی یخ آب است. کاسینی همینطور شاهد چند طوفان گرد و غبار در تیتان بوده است.
علاوه بر اقیانوس عظیم، تیتان دارای الگوی آب و هوایی بسیار متفاوت می باشد و دمای سطح آن منفی ۲۹۰ درجه فارنهایت (منفی ۱۷۹ درجه سانتیگراد) است که این مورد سبب تعجب دانشمندان شده است.1400/02/31
12:39:04
5.0 / 5
1119
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد