اولین تصاویر مریخ نورد چینی از سطح مریخ منتشر گردید

اولین تصاویر مریخ نورد چینی از سطح مریخ منتشر گردید

گروه هوش مصنوعی: چین اولین تصاویری را که مریخ نورد ˮژورونگˮ از سطح مریخ ثبت کرده است، منتشر نمود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از بی بی سی، چین اولین تصاویر ثبت شده با مریخ نورد "ژورونگ" (Zhurong) را منتشر نمود. نمای جلو، چشم انداز پیش رو را هنگامی که مریخ نورد روی سکوی فرود نشسته است، نشان میدهد و تصویری که از نمای پشت گرفته شده است، پنل های خورشیدی ژورونگ را به نمایش می گذارد.
فرود این مریخ نورد، چین را به دومین کشور بعد از آمریکا تبدیل کرد که یک کاوشگر را با موفقیت روی سطح مریخ فرود می آورد و آنرا برای مدت زمان قابل توجهی به کار می گیرد.
دانشمندان چینی امیدوارند که بتوانند حداقل ۹۰ روز از خدمات این ربات شش چرخ در منطقه ای موسوم به "Utopia Planitia" که در نیمکره شمالی مریخ واقع است، استفاده کنند.
"سازمان ملی فضایی چین" (CNSA)، این تصاویر را در وب سایت خود منتشر نموده است. ژورونگ با مدارگرد "تیان ون-۱" (Tianwen-1)، به مدار مریخ منتقل شد و از آنجا در داخل یک کپسول از اتمسفر مریخ گذشت و روی سطح آن فرود آمد. تصاویر ثبت شده از سطح مریخ نشان می دهند که استقرار سخت افزارهای ژورونگ پس از فرود به درستی انجام گرفته است.

استقرار سخت افزارهای ژورونگ، باز شدن صفحات خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز ربات، تنظیم آنتن برای تماس با تیان ون-۱ و باز شدن ریلی را شامل می شود که ژورونگ با کمک آن از سکو پایین می آید تا حرکت روی سیاره را شروع کند.
ظاهر ژورونگ، به مریخ نوردهای "اسپیریت" (Spirit) و "آپورچونیتی" (Opportunity) ناسا شباهت دارد. وزن آن حدود ۲۴۰ کیلوگرم است و یک تیرک بلند دارد که حامل دوربین هایی برای عکس برداری و مسیریابی است. این مریخ نورد، پنج ابزار دیگر را نیز در بر دارد که به بررسی سنگ های مریخ و ماهیت کلی محیط اطراف همچون آب و هوا کمک می کنند.
ژورونگ مانند مریخ نورد "کنجکاوی" (Curiosity) و "استقامت" (Perseverance)، به یک ابزار لیزری مجهز است که با کمک آن، ترکیب شیمیایی سنگ ها را ارزیابی می نماید. همین طور این مریخ نورد، به یک رادار برای جستجوی یخ مجهز است.

منبع:

1400/02/30
22:33:22
5.0 / 5
1199
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد