تغییرات اقلیمی در حال نابودی نقاشی سنگی 40 هزار ساله

تغییرات اقلیمی در حال نابودی نقاشی سنگی 40 هزار ساله

درست در زمانی که فکر می نماییم تغییرات آب و هوایی بیشتر از این نمی تواند صدمه زا باشد، یک صدمه دیگر نمایان می شود و حالا مشخص شده است که در حال نابود کردن یک نقاشی سنگی با قدمت ۴۰ هزار سال است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تغییر اقلیم! در مورد این پدیده بحث های زیادی صورت گرفته که همه هم منفی بوده است. حالا به نظر می آید تغییرات آب و هوایی یک نکته منفی دیگر هم دارد و به تدریج در حال نابودی باستانی ترین و ارزشمندترین هنر سنگی بشر است که بینشی از زندگی نیاکان ما را فراهم می آورد.
یک مطالعه جدید از دانشگاه "گریفیت"(Griffith) نشان داده است که گرم شدن کره زمین به آرامی نقاشی های باستانی را در غارهای آهکی جنوب "سولاوسی" اندونزی که بین ۲۰ تا ۴۰ هزار سال پیش کشیده شده اند، پاک می کند. این آثار هنری از نخستین نقاشی های غاری شناخته شده در جهان هستند.
محققان برای فهمیدن این که چه چیزی در حال رخ دادن است، ۱۱ نقاشی مختلف در غارها را با استفاده از میکروسکوپ و سایر روش ها مانند تجزیه و تحلیل شیمیایی و شناسایی بلورها مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها دریافتند که هم اکنون بلورهای نمک روی دیواره های غار در حال شکل گیری هستند و سبب خرد شدن و پوسته پوسته شدن سنگ شده و سبب تخریب این نقاشی ها می شوند.
محققان در مطالعه خود نوشتند: مناطق استوایی بعضی از قدیمی ترین هنرهای سنگی شناخته شده در جهان را در خود جای داده اند و شرایط اقلیمی با سرعت نگران کننده ای در حال تغییر است.
آنها افزودند: ما نشان دادیم که این هنرهای سنگی در دهه های اخیر با چه سرعتی تخریب شده اند و که بلورهای نمک در حال نابود کردن نقاشی های باستانی چند ده هزار ساله هستند.
اگر کاری برای معکوس کردن روند تغییرات اقلیمی انجام نشود، امکان دارد مهم ترین بخش های تاریخ بشریت را از دست بدهیم. اما متأسفانه به آن اندازه که از تغییرات اقلیمی اطلاع داریم، هنوز برای مقابله با آن برنامه ریزی و اقدامی انجام نداده ایم.
محققان می گویند، این نقاشی ها از سرمای شدید آخرین عصر یخبندان تابحال موفق شده اند طی ده ها هزار سال از تغییرات بزرگ آب و هوایی جان سالم به در ببرند، اما بعید است که با ادامه روند کنونی بتوانند تا آخر قرن ۲۱ سالم بمانند.
محققان پیشنهاد می کنند که باید این نقاشی ها را با جزئیات کامل مستند کرد و به دنبال یافتن آثار هنری قدیمی دیگری بود که امکان دارد پیش از این که برای همیشه از بین بروند، آنها را از دست بدهیم. حالا فقط زمان می تواند نشان دهد که ما می توانیم این نقاشی ها را نجات دهیم یا نه.
منبع:

1400/02/27
08:30:05
5.0 / 5
1196
تگها: دانشگاه , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد