كیت آزمایشی كه گوشت های ممنوعه را در غذا شناسایی می كند

كیت آزمایشی كه گوشت های ممنوعه را در غذا شناسایی می كند

یک کیت آزمایشی مبتنی بر دی ان ای، مواد غذایی را از نظر وجود گوشت های ممنوعه بررسی می کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، اساسا ناراحت کننده خواهد بود اگر متوجه شوید که همبرگر یا کبابی که تازه خورده اید بجای گوشت گوسفند یا گاو، حاوی گوشت حیوان دیگری بوده است. همانطور که همه ما می دانیم چنین مواردی از جانب برخی رستوران ها امکان پذیر است و بنا بر این دانشمندان یک کیت آزمایش گوشت مبتنی بر دی ان ای ساخته اند.
این فناوری که در دانشگاه "چولالونگکورن"(Chulalongkorn) تایلند به وجود آمده است، بیش از هر چیز با در نظر گرفتن احکام مسلمانان طراحی شده است، برای اینکه طبق قوانین رژیم غذایی اسلامی، مصرف گوشت خوک یا گوشت حیوانات گوشت خوار، علاوه بر برخی انواع دیگر گوشت، منع شده است.
گفته می شود که مردم معتقد به خیلی از ادیان و مذاهب و فرقه های مختلف در جهان گوشت موش یا سگ را نمی خورند، در صورتیکه طبق ادعای پژوهشگران این دانشگاه در بعضی از کشورها گوشت این حیوانات بطور پنهانی به گوشت گاو اضافه می شود.
این همان جایی است که این کیت جدید "سنجش ​​جریان جانبی اسید نوکلئیک" وارد می شود. این کیت که جهت استفاده مصرف کنندگان و افرادی که در صنایع غذایی کار می کنند، طراحی شده حاوی نوارهای آزمایش نیتروسلولز است که یک قطره از محلول حاوی مواد غذایی خام یا پخته شده روی آنها قرار می گیرد و در عرض سه ساعت، این نوارها تغییر رنگ می دهند تا مشخص کنند که آثاری از گوشت خوک، سگ، گربه، جوندگان یا دی ان ای میمون در ماده غذایی وجود دارد یا خیر.
محققان می گویند آزمایش های مشابه باید در یک آزمایشگاه انجام شوند و برای ارائه نتایج یک تا پنج روز کاری زمان لازم است. علاوه بر این، آنها در حال کار بر روی کاهش زمان ارائه نتیجه کیت آزمایش خود هستند.
در حال حاضر، این سیستم توسط صاحبان مشاغل، آژانس های بازرسی مواد غذایی و غذای حلال و چند مشتری با سابقه علمی مورد استفاده قرار می گیرد. طبق برنامه ها، این کیت به زودی به شکل گسترده تری در دسترس قرار می گیرد.
قیمت این کیت 300 تا 500 بات تایلند معادل حدود 10 تا 16 دلار آمریکا خواهد بود که پژوهشگران ادعا می کنند حدود یک دهم هزینه انجام این آزمایش در آزمایشگاه ها است.1400/02/25
20:24:44
5.0 / 5
1099
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد