پس از چین و كره جنوبی

خورشید مصنوعی انگلیس هم به ۱۰۰ میلیون درجه می رسد

خورشید مصنوعی انگلیس هم به ۱۰۰ میلیون درجه می رسد

به گزارش گروه هوش مصنوعی دمای خورشید مصنوعی یا همجوشی هسته ای یک شرکت انگلیسی در اتفاقی که می تواند ما را یک قدم به منابع بی انتها انرژی نزدیک کند، به صد میلیون درجه خواهد رسید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت همجوشی هسته ای "توکامک انرژی"(Tokamak Energy) ادعا کرده است که این نخستین شرکت خصوصی در جهان خواهد بود که به دمای ۱۰۰ میلیون درجه پلاسما دست پیدا خواهد نمود و این یک گام بزرگ برای انرژی همجوشی تجاری است.
"توکامک انرژی" در ماه مارس تصاویری از پلاسما را در "توکامک" کروی خود که اخیراً به روز شده است و "ST۴۰" نام دارد، منتشر نمود.
"توکامک"(Tokamak) نام نوعی دستگاه است که کار آن محصورسازی پلاسما است و برای ایجاد پایداری پلاسما بر اساس محصورسازی مغناطیسی طراحی شده است. این سیستم ها حاوی پلاسمای دوتریوم-تریتیوم هستند که توسط دو سری میدان مغناطیسی نگهداری می شوند و شکلی مانند چنبره می سازند.
"توکامک" یکی از گونه های مختلف از دستگاههای هم جوشی محصورسازی مغناطیسی و یکی از نامزدها برای تولید کنترل قدرت همجوشی گرما است که بیشترین تحقیق روی آن انجام شده است. در توکامک ها از میدان های مغناطیسی برای محصور کردن پلاسما استفاده می شود، چونکه که هیچ مواد جامدی نمی تواند درجه حرارت بسیار بالای پلاسما را تحمل کند.
در دستگاه توکامک تلاش می شود پلاسما را توسط ابزارها و میدان های مغناطیسی مختلف، در محفظه ای چنبره ای شکل محصور کنند تا از برخورد آن به دیواره و فروپاشی جلوگیری شود. از مهم ترین میدان های مغناطیسی در توکامک میتوان به موارد زیر اشاره نمود.
حالا این شرکت انگلیسی که دستگاه انرژی همجوشی آن در سال ۲۰۱۸ به دمای بالاتر از مرکز خورشید رسیده بود، می خواهد در چند ماه آینده به دمای همجوشی ۱۰۰ میلیون درجه برسد.
"جاناتان کارلینگ" مدیرعامل "توکامک انرژی" اظهار داشت: نخستین پلاسما یک نقطه عطف مهم در راه ما برای تولید انرژی همجوشی است. دستگاه ""ST۴۰" ما طی سال قبل با منابع تغذیه و سیستم های گرمایشی پلاسما به روز شده است.
وی ادامه داد: در چند ماه آینده این دستگاه به دمای ۱۰۰ میلیون درجه پلاسما که بسیار فراتر از آن چیزی است که سایر شرکتهای همجوشی خصوصی به دست آورده اند و دمای مورد نیاز برای انرژی همجوشی تجاری است، دست خواهد یافت.
وی این نخستین همجوشی خصوصی را به نخستین پرواز یک نمونه اولیه هواپیمای جدید تشبیه کرد و گفت تمام سیستم های ما پیش از این که به دمای پلاسما ۱۰۰ میلیون درجه برسیم، مطابق انتظار تأیید خواهد شد.
رآکتورهای همجوشی هسته ای اساساً برای بازتولید فرایند مورد استفاده توسط خورشید و دیگر ستارگان برای تولید انرژی ساخته شده اند.
به منظور همجوشی اتم های هیدروژن در کنار هم برای ایجاد هلیوم و جمع آوری انرژی گرمایی حاصل از آن برای تولید برق، آهنرباهای بزرگی مورد نیاز است که هم اکنون انرژی بیشتری از میزان تولید خود مصرف می کنند. هم اکنون این بزرگترین مانع برای تأمین انرژی تقریباً بی انتها از انرژی نیروگاه های همجوشی هسته ای است.
دکتر "گرگ بریتلز" مهندس ارشد آهنربا در "توکامک انرژی" در مصاحبه اخیر خود با بی بی سی توضیح داد که نیرویی که توسط آهنرباهای این شرکت تولید می شود، قابل مقایسه با فشار دو برابری در عمیق ترین نقاط اقیانوس ها است.
"توکامک انرژی" یکی از مراکز تحقیقات جهانی همجوشی در آزمایشگاه "کولهام" در نزدیکی "آکسفورد" در انگلیس است. این شرکت تنها شرکت خصوصی نیست که به چنین موفقیتی در همجوشی هسته ای می رسد، چون که ماه گذشته شرکتی معروف به "TAE Technologies" اعلام نمود رآکتورهای آن امکان دارد تا آخر دهه ۲۰۲۰ میلادی انرژی با دوام و قابل اعتماد همجوشی تجاری تولید کنند.
فناوری همجوشی بخشی از برنامه ۱۰ پله ای دولت انگلیس برای یک انقلاب صنعتی سبز است و این کشور اخیراً اعلام نموده که به دنبال زمینی برای ساخت نخستین نیروگاه تلفیقی هسته ای خود است. در عین حال، ایالات متحده برنامه های خویش را برای افتتاح نیروگاه تلفیقی هسته ای خود تا دهه ۲۰۴۰ اعلام نموده است.
منبع:

1400/02/22
22:58:14
5.0 / 5
1392
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد