تغییرات پروتئینی، عامل مهم پیر شدن كلیه ها هستند

تغییرات پروتئینی، عامل مهم پیر شدن كلیه ها هستند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده اند که تغییرات پروتئینی، نقش مهمی در پیر شدن کلیه ها بر عهده دارند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بررسی تغییرات پروتئین در کلیه ها با افزایش سن و همینطور رونویسی ژن ها، به عرضه یک تصویر کامل از روندهای در رابطه با سن و سال که در این اندام ها رخ می دهند، کمک می نماید.
پیری به بروز خیلی از تغییرات در بدن و اندام های ضروری مانند کلیه ها منجر می شود. تغییرات در رابطه با سن و سال در کلیه ها، بیشتر با بررسی رونویسی ژن ها گزارش شده است. بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان داده است که این روش به همراه بررسی تغییرات در پروتئین ها، درک بهتری در مورد تغییرات در رابطه با سن و سال در کلیه ها به ما می دهد و شاید به عرضه روش های جدیدی برای درمان اختلال در رابطه با سن و سال در عملکرد کلیه بیانجامد.
"یوکا تاکمون"(Yuka Takemon)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: تغییرات فیزیولوژیکی در عملکرد کلیه هنگام پیری، به خوبی اثبات شده است اما اطلاعات کمی در مورد فرآیندهای مولکولی که زمینه ساز این نقص عملکرد هستند، وجود دارد. خیلی از پژوهش های پیشین در مورد این تغییرات فیزیولوژیکی، رونویسی ژن ها به پروتئین ها را با ارزیابی آران ای پیام رسان مورد بررسی قرار داده اند اما ما می خواستیم ببینیم که آیا به واسطه ترکیب این روش با بررسی سطح پروتئین ها در کلیه می توانیم بینش های بیشتری را گردآوری نماییم.
تاکمون و همکارانش در پژوهش خود، تغییرات در رابطه با سن و سال در عملکرد کلیه ها را در حدود ۶۰۰ موش که از نظر ژنتیکی متنوع بودند، مورد بررسی قرار دادند. آنها تغییرات آران ای پیام رسان و پروتئین ها را در نمونه های کلیه حدود یک سوم این حیوانات بررسی کردند.
پژوهشگران، یک الگوی در رابطه با سن و سال را هم در تغییرات آران ای پیام رسان و هم در پروتئین های موش ها کشف کردند که نشان می داد تعداد سلول های ایمنی و میزان التهاب در کلیه های این حیوانات رو به افزایش و عملکرد آنها در میتوکندری ها رو به کاهش است.
در هر حال، همه تغییرات در پروتئین ها با تغییرات آران ای پیام رسان مطابقت ندارند و این نشان داده است که تغییرات پروتئین، بعد از رونویسی ژن ها به آران ای رخ می دهند. این نشان داده است که کلیه های پیرتر، کارآیی کمتری در ساخت پروتئین های جدید یا پروتئین هایی دارند که در کلیه های پیرتر، زودتر تجزیه می شوند. اگر پژوهش های بیشتری این مورد را تایید کنند، بدین معناست که شاید درمان هایی که ساخت پروتئین را تقویت می کنند یا به کند شدن تجزیه آن می انجامند، برای درمان های بیماری های کلیوی در رابطه با افزایش سن سودمند باشند.
"رون کورستانژ"(Ron Korstanje)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما نشان داده است که بررسی آران ای پیام رسان به تنهایی، یک تصویر ناقص را از تغییرات مولکولی ناشی از افزایش سن در کلیه ها نشان داده است. بررسی تغییرات پروتئین ها، برای درک این فرآیندهای در رابطه با افزایش سن و طراحی روش های جدید برای درمان بیماری های در رابطه با سن و سال ضروریست.
این پژوهش، در مجله "eLife" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/17
12:29:24
5.0 / 5
1454
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد