شستشوی كامل جت جنگنده توسط ربات ها

شستشوی كامل جت جنگنده توسط ربات ها

جت های جنگنده F-۱۶ حالا می توانند به منظور به حداقل رسیدن زمان شستشو، کاملا توسط ربات ها شسته شوند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، جت های جنگنده ماشین های حساسی هستند و شستشوی مناسب آنها به زمان و تلاش زیادی احتیاج دارد. حالا نیروی هوایی ایالات متحده با هدف کاهش مقدار زیادی از نیروی کار و انرژی که صرف تمیز کردن هواپیماهای جنگنده می شود، در تلاش است تا از ربات ها برای انجام این کار استفاده نماید.
در واقع نیروی هوایی تگزاس یک سیستم رباتیک ساخته است که به صورت خاص برای شستشوی هواپیماهای جنگنده F-۱۶ آزمایش شده است.
این سیستم هنوز در مرحله اثبات مفهوم خود است، اما اگر در مراحل آزمایشی خود کارآیی داشته و کاربردی باشد، برای شستشوی دیگر جت های جنگی هم به سایر پایگاه ها منتقل می شود.


در حالیکه شستشوی جت های جنگی معمولاً به تعدادی نیروی انسانی و چند ساعت زمان نیاز دارد، حالا این کار توسط ربات ها آن هم به مدت یک ساعت قابل انجام خواهد بود.
این کار نه تنها خسته کننده است، بلکه حتی می تواند خطرناک هم باشد، چونکه مواد تمیز کننده ای که برای شستشوی جت ها استفاده می شوند، می توانند به ریه های انسان صدمه برسانند و همینطور می توانند آنقدر قوی باشند که حتی پوست را از بدن جدا کنند. از همین رو باید یک لباس مخصوص برای انجام این کار پوشیده شود.


پس با وجود دانستن این حقایق حالا درک می نماییم که چرا نیروی هوایی ایالات متحده برای انجام این کار به ربات ها روی آورده است.
گفتنی است که یک جت جنگنده تقریباً هر ۱۸۰ روز به یک شستشو و تمیز کردن کامل نیاز دارد. شستشو و تمیز کردن صحیح یک جت جنگنده باعث پیشگیری از خوردگی و طولانی شدن طول عمر آن می شود، چون که کثیف ماندن سازه های فلزی جت و قسمت های قاب آلومینیومی آن باعث صدمه به آن می شود.


این ربات های شستشوگر توسط شرکتی به نام "وایلدر سیستمز"(Wilder Systems)، شرکتی که فقط در زمینه رباتیک هوافضا تمرکز دارد، ساخته شده است.
منبع:

1400/02/15
22:48:42
5.0 / 5
1471
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد