تشخیص تومورهای سرطانی با كمك یك كاوشگر كوچك

تشخیص تومورهای سرطانی با كمك یك كاوشگر كوچك

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران انگلیسی، کاوشگر کوچکی ابداع نموده اند که می تواند به پزشکان در تشخیص تومورهای سرطانی کمک نماید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پژوهشگران "دانشگاه ناتینگهام" (University of Nottingham) انگلستان، اولین نمونه از یک سنسور مخصوص تصویربرداری را ابداع نموده اند که در بدن انسان به کار گرفته می شود تا نقشه های سه بعدی از ساختارهای سلولی عرضه نماید. این سنسور، لیزر و امواج صوتی را در یک فیبر نوری به ضخامت موی انسان ادغام می کند و می توان از آن به همراه آندوسکوپ های استاندارد بهره برد تا ناهنجاری ها در سلول های مبتلا به سرطان نشان داده شوند.
این سنسور که اولین کاوشگر مبتنی بر فیبر نوری محسوب می شود، یک چاره بالینی برای تعدادی از کاستی هایی است که در تصویربرداری سلولی وجود دارند. این کار هم اکنون نیازمند ابزارهای علمی پیچیده در آزمایشگاه های پژوهشی است و اغلب برچسب های فلورسنت را شامل می شود که با مواد شیمیایی تولید شده اند و در دوزهای بالا می توانند خطری برای سلول های انسانی به شمار بروند.
دکتر "سالواتور لا کاورا" (Salvatore La Cavera)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: روش هایی که میزان سفتی تومور را اندازه گیری می کنند، با میکروسکوپ های آزمایشگاهی محقق شده اند اما این ابزارهای قدرتمند، سنگین و دست و پاگیر هستند و به آسانی با شرایط بیمار سازگار نمی شوند. این تکنولوژی جدید می تواند چنین مشکلاتی را پشت سر بگذارد.
این گروه پژوهشی، ابزار جدید خودرا به روشی تشبیه می کنند که پزشکان به کمک آن می توانند ناهنجاری ها و سفتی های زیر پوست را احساس کنند که می تواند نشان دهنده سرطان باشد. این فناوری می تواند یک نقشه سه بعدی تولید نماید که سفتی و خاصیت های مکانی ساختارهای مورد نظر را در مقیاس نانو با جزییات مشابه تصاویر میکروسکوپی و حتی بیشتر از آن می دهد.
بگفته پژوهشگران، این سنسور را می توان در یک فیبر نوری مورد استفاده در آندوسکوپ های معمولی قرار داد. آندوسکوپ ها، از لوله های باریکی مجهز به لامپ و دوربین تشکیل شده اند که می توان آنها را برای جستجوی نشانه های بیماری در بدن قرار داد. پژوهشگران امیدوارند که ترکیب آندوسکوپ ها با کاوشگر جدید آنها، به ارائه امکانات جدیدی در حوزه تشخیص بالینی کمک نماید.
این گروه پژوهشی، حالا در حال بررسی ظرفیت فناوری خود در تصویربرداری از بافت و سلول هستند.
این پژوهش، در مجله "Light: Science & Applications" به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/02/14
13:52:04
5.0 / 5
1200
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد