خطری كه از بیخ گوش 4 فضانورد جدید ایستگاه فضایی گذشت

خطری كه از بیخ گوش 4 فضانورد جدید ایستگاه فضایی گذشت

شرکت ˮاسپیس ایکسˮ روز گذشته چهار فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی رساند، اما این پرواز دقیقاً طبق برنامه پیش نرفت.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، چهار فضانوردی که در پرواز کپسول "کرو دراگون" به سمت ایستگاه فضایی بین المللی عازم بودند، با خطر برخورد یک شیء ناشناخته روبرو شدند. در حالیکه آنها به سمت ایستگاه فضایی بین المللی در حرکت بودند، این شیء که تابحال ناشناخته باقی مانده است، از نزدیکی کپسول "کرو دراگون" گذشت.
در ابتدا اعتقاد بر این بود که این شیء یک تهدید فوری برای خدمه و فضاپیما است، اما سپس مشخص شد که این شیء در فاصله حدود ۴۵ کیلومتری فضاپیما قرار دارد. در نهایت هم خوشبختانه فضاپیمای "دراگون" و این شیء بدون برخورد از کنار یکدیگر عبور کردند و ۴ فضانورد جدید ایستگاه فضایی بین المللی با خیال راحت به مقصد نهایی خود رسیدند.
"کلی هامفریس" سخنگوی ناسا اظهار داشت: تیم ناسا و اسپیس ایکس توسط فرماندهی فضایی آمریکا از احتمال برخورد آگاه شدند. این شیء تابحال به عنوان"ناشناخته" طبقه بندی شده است.
طبق گفته "هامفریس"، تهدید در زمان اطلاع بسیار جدی بود و زمانی برای برنامه ریزی و انجام مانورهای گریز نبود و تنها به خدمه دستور داده شد که لباس های تحت فشار خویش را بپوشند.
این در حالی بود که خدمه طبق برنامه پرواز، لباس های فضایی خویش را به منظور آماده شدن برای خواب درآورده بودند.
گروه کنترل مأموریت ناسا حدود ۷ ساعت بعد از پرتاب موفقیت آمیز از مرکز فضایی "کندی" در فلوریدا به خدمه اطلاع داد که آنها با یک شیء با خطر بالقوه برخورد روبرو شده اند.
چهار فضانورد جدید ایستگاه فضایی بین المللی به نامهای "شین کیمبرو" و "مگان مک آرتور" از ناسا، "توماس پسکت" فضانورد آژانس فضایی اروپا(ESA) و "آکیهیکو هوشیده" فضانورد آژانس فضایی ژاپن(JAXA) هستند که وظایف مختلفی را در ایستگاه فضایی بین المللی بر عهده دارند.
گروه کنترل عملیات، این شیء را به محض شناسایی در حال برخورد با "دراگون" متصور شد و به خدمه اتخاذ اقدامات احتیاطی را سفارش کرد.
"سارا گیلیس" مهندس عملیات ناسا در هنگام شناسایی این شیء طی پیامی خطاب به خدمه اعلام نمود: توجه، ما یک شیء با احتمال برخورد را در فاصله نزدیک به "دراگون" شناسایی کرده ایم. ازاین رو شما باید فوراً ضمن پوشیدن لباس های فضایی خود، خویش را روی صندلی ها ایمن کنید. ما با احتیاط بگونه ای عمل خواهیم کرد تا شما را در وضعیت بهتری قرار دهیم.
لازم به ذکر است که فضاپیمای "دراگون" به شکل کاملاً خودران طراحی شده است، اما در صورت ضرورت خدمه می توانند کنترل آنرا در دست بگیرند. البته خوشبختانه این کار به دنبال این اتفاق مورد نیاز نبود.
خدمه بعد از اعلام خطر فورا لباس های فضایی خویش را پوشیدند و محکم روی صندلی های خود نشستند. حدود ۲۰ ثانیه بعد "گیلیس" به خدمه اطمینان داد که به نظر می آید این شیء دورتر از آن چیزی است که در ابتدا تصور می شد و با "دراگون" برخوردی نخواهد داشت.
با این وجود "گیلیس" به خدمه اظهار داشت که لباس های فضایی خویش را درنیاورند تا اینکه سرانجام این شیء بدون ایجاد خطر برای خدمه از کنار "دراگون" عبور کرد.
سرانجام کپسول "دراگون" در ساعت ۱۳: ۵۲ به وقت ایران به ایستگاه فضایی بین المللی رسید و به آن متصل شد تا فضانوردان وارد ایستگاه شوند.
اینکه این شیء چه بوده، هنوز ناشناخته مانده است، اما تحقیقات فشرده هم اکنون برای کشف این مورد ادامه دارد.
منبع:

1400/02/05
22:48:52
5.0 / 5
1151
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد