كشف نزدیك ترین سیاهچاله به زمین

كشف نزدیك ترین سیاهچاله به زمین

به گزارش گروه هوش مصنوعی خراسان رضوی گروهی از دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو (OSU) می گویند که نزدیک ترین سیاهچاله به زمین را یافته اند که فقط ۱۵۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد.


به نقل از نیوز، بر مبنای بیانیه مطبوعاتی دانشگاه اوهایو، این سیاهچاله به علت قرار گرفتن در صورت فلکی تک شاخ (Monoceros) و نبود سیاهچاله ای مشابه آن «تک شاخ» The Unicorn نامگذاری شد. آنچه آنرا بسیار منحصر به فرد کرده، کوچک بودن آن است. این سیاهچاله با تنها سه برابر جرم خورشید، در رده ای وجود دارد که تا همین اواخر، اخترشناسان حتی از نظر فیزیکی احتمال آنرا پیشبینی نکرده بودند.
این گروه تحقیقاتی به صورت مستقیم از این سیاهچاله تصویربرداری نکرد اما متوجه شد که اتفاق عجیب و غریبی با یک ستاره غول پیکر قرمز در نزدیکی آن رخ می دهد و به نظر می آید که این دو توسط جاذبه به یکدیگر متصل هستند و چنان کشش محکمی از خود اعمال می کند که در حال تغییر شکل فیزیکی ستاره در هنگام چرخش است.
تاد تامپسون، محقق این تحقیق اظهار نمود: «ساده ترین توضیح برای این پدیده سیاهچاله است و ساده ترین توضیح محتمل ترین است.»
تحقیقات تامپسون مقرر است در نشریه Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شود و جدید ترین کارهای وی که در حال انجام می باشد کشف و درک این سیاهچاله های عجیب و غریب است. جدا از عجیب و غریب بودن این موارد از لحاظ علمی، یافتن سیاهچاله هایی مانند تک شاخ به کشف اسرار چگونگی تکامل و مرگ ستاره ها کمک می نماید.
تامپسون اضافه کرد: «من فکر می کنم این مورد به شناسایی و نقشه برداری از سیاهچاله های کم جرم، جرم متوسط و کلان جرم کمک خواهد نمود و در واقع سرنخی در این حوزه است که کدام ستاره ها متلاشی و کدام منفجر می شوند و کدام یک بین این دو هستند.»1400/02/03
12:56:14
5.0 / 5
1046
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد