نابودی جان سخت ترین پروتئین عامل سرطان با ریشه یك گیاه

نابودی جان سخت ترین پروتئین عامل سرطان با ریشه یك گیاه

محققان با استفاده از ریشه گیاه سمی جاتروفا کارکس به نبرد با یکی از جان سخت ترین پروتئین های عامل بیماری سرطان رفته اند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، از ریشه گیاه مورد اشاره برای تولید ترکیبی استفاده شده که در مقابله با انواع سرطان مؤثر خواهد بود. مهم ترین مزیت استفاده از این روش درمانی نابودی یک پروتئین خطرناک سرطانی است که تابحال هیچ دارویی نتوانسته بود آنرا از بین ببرد.
رشد سریع سلول های سرطانی یکی از عوامل آمار بالای مرگ و میر بعد از ابتلاء به این بیماری است. سلول های سرطانی از قابلیت برطرف نمودن صدمه های واردشده به دی ان ای خود با سرعت بیشتری نسبت به سلول های عادی هم برخوردار می باشند.
در برخی انواع سرطان مانند سرطان مغز، پستان، روده بزرگ، پروستات، ریه و کبد پروتئینی به نام BRAT۱ وظیفه تنظیم روند تعمیر و بهسازی دی ان ای های صدمه دیده را بر عهده دارد و در صورت نابودی این پروتئین می توان با تکثیر سلول های سرطانی مقابله نمود.
تا به حال هیچ دارویی بر این پروتئین جان سخت اثر نداشته است. اما برای نخستین بار ماده ای شناسایی شده که می تواند با صدمه زدن به این پروتئین به دی ان ای سلول های سرطانی هم صدمه زده و جلوی تعمیر و بازسازی آنها را بگیرد.
در ریشه درخت جاتروفا کارکس ماده ای وجود دارد که پروتئین مذکور را از بین می برد. این درخت، گیاهی با دانه های روغنی است که در مناطق گرمسیری رشد می کند و از روغن آن برای تولید سوخت زیست دیزلی و سازگار با محیط زیست و نه بمنظور مصارف خوراکی استفاده می شود.
این درخت به شدت سمی است و حتی بعنوان خوراک دام هم قابل استفاده نیست. اما به سبب نیاز بسیار اندک به آب، امکان رشد با دریافت پساب، قابلیت تکثیر و رشد سریع، مقاومت در مقابل انواع آفت و بیماری و قابلیت رشد در بیابان و زمینهای لم یزرع به شدت مورد توجه قرار گرفته است. اکنون از این درخت در کشورهای زیادی همچون ایران برای تولید سوخت بیودیزل پاک و سازگار با محیط زیست استفاده شده است.
تا به امروز بررسی ها نشان داده که از ریشه این گیاه می توان برای مقابله با سرطان سینه و نابودی تومورهای آن بهره گرفت. در عین حال هنوز روشی برای استحصال گسترده مواد مورد نیاز برای مقابله با سرطان از ریشه این گیاه به دست نیامده تا تولید انبوه داروی ضدسرطان از این طریق ممکن شود.


منبع:

1400/02/02
17:48:35
5.0 / 5
1004
تگها: تولید , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد