بررسی بهداشت روان فضانوردان در سرزمین جنوبی

بررسی بهداشت روان فضانوردان در سرزمین جنوبی

فضانوردانی که مدت طولانی را در فضا می گذرانند با عوامل استرس زایی مانند انزوا، محصور شدگی، نداشتن حریم خصوصی، تغییر چرخه های تاریک روشنی، یکنواختی و جدایی از خانواده روبرو می شوند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، نکته جالب توجه این است افرادی که در ایستگاه های تحقیقاتی بین المللی در جنوبگان کار می کنند نیز شرایط سخت محیطی همراه با عوامل استرس زا بسیاری را تجربه می کنند که این دقیقا مثل وضعیتی است که افراد در طول کاوش طولانی مدت در فضا تجربه می کنند.
برای درک بهتر موانع روانی که فضانوردان با آن روبرو هستند، "کندیس آلفانو"(Candice Alfano) استاد روانشناسی دانشگاه هیوستون و دیگر پژوهشگران یک چک فهرست سلامت روان(MHCL) را ایجاد کردند. این فهرست ابزاری خودسنجی است که می تواند تغییرات بهداشت روانی را در محیط هایی با شرایط سخت محیطی تشخیص دهد. طی این مطالعه پژوهشگران از چک فهرست سلامت روان برای مطالعه تغییرات روانی در دو ایستگاه سرزمین جنوبی استفاده کردند.
آلفانو اظهار داشت: ما تغییرات قابل توجهی در عملکرد روانشناختی مشاهده کردیم اما الگوهای تغییر برای جنبه های خاص بهداشت روانی متفاوت بود. بارزترین تغییرات در احساسات مثبت مشاهده شد. تحقیقات قبلی هم در فضا و هم در محیط های قطبی تقریباً منحصراً بر حالات عاطفی منفی همچون اضطراب و علایم افسردگی متمرکز بوده است. اما احساسات مثبتی مانند رضایت، اشتیاق و حیرت خاصیت هایی هستند که برای خوب بودن در آن شرایط سخت مهم هستند.
در طول بررسی ها دریافتیم احساسات منفی نیز درحال افزایش است. انجام قداماتی با هدف افزایش احساسات مثبت ممکنست در کاهش خطر روانی در وضعیت سخت، حیاتی باشد.
در این مطالعه آلفانو و دیگر پژوهشگران با بهره گیری از چک فهرست علایم سلامت روان را طی ۹ ماه همچون سخت ترین ماه های زمستان ردیابی کردند. یک باتری ارزیابی ماهانه نیز وجود تغییرات در جسم، نشانگرهای زیستی استرس مانند کورتیزول و استفاده از استراتژی های مختلف تنظیم هیجان برای افزایش یا کاهش برخی احساسات را بررسی کرد.
نتایج مطالعه نشان داد با افزایش زمان حضور در ایستگاه ها شرکت کنندگان تمایل به استفاده کمتری از استراتژی های موثر برای تنظیم (یعنی افزایش) احساسات مثبت خود دارند.
یافته های این مطالعه در مجله "Acta Astronautica" انتشار یافته است.1400/02/01
23:02:44
5.0 / 5
1149
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد