هشدار پژوهشگران؛

ریز پلاستیك ها موجب تغییر شكل سلول های ریه می شوند

ریز پلاستیك ها موجب تغییر شكل سلول های ریه می شوند

گروه هوش مصنوعی: نتایج یک بررسی جدید در مورد تأثیر ریز پلاستیک ها بر روی سلول های ریه نشان می دهد، این مواد مضر بر روی کارکرد این سلول ها تأثیر منفی می گذارند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، تابحال در مورد تأثیر انتشار ریز پلاستیک ها در محیط زیست و تأثیر این ماده بر روی سلامت انسان و دیگر موجودات تحقیقات متنوعی انجام شده اما یک پژوهش تازه که بطور خاص در مورد اثرات این ماده بر روی سلول های ریه افراد صورت گرفته، نشان میدهد ریز پلاستیک ها شکل سلول های ریه اشخاص را تغییر می دهند و متابولیسم آنها را نیز کند می کنند.
این تحقیق در دانشگاه ایالتی فلوریدا انجام شده و نشان میدهد وسعت آلودگی به انواع ریز پلاستیک در حدی است که حتی در یخ های دریای قطب جنوب، نزدیکی قله کوه اورست، در برف های قطب شمال و در نمونه های مدفوع انسانی که در سراسر جهان جمع آوری شده وجود داشته است.
تا به حال مشخص شده که ریز پلاستیک ها موجب بیمار شدن ماهی ها، اختلال در اعصاب خرچنگ ها، کاهش رشد گیاهان و لطمه دیدن سلول های مغز انسان ها می شوند. اما این نخستین بار است که تحقیقی مستقل نشان میدهد ریز پلاستیک ها سلول های ریه را نیز بطور جدی تحت تأثیر قرار می دهند.
بر اساس این پژوهش ذرات پلاستیک سبب کند شدن متابولیسم سلول های ریه نیز می شوند و از رشد و تکثیر آنها جلوگیری می کنند. در نتیجه این سلول ها شکل اولیه خودرا از دست می دهند و بااینکه از بین نمی روند، اما دیگر نمی توانند مثل سابق عملکردی عادی داشته باشند.
ریز پلاستیک ها موجب ایجاد شکاف هایی در بعضی لایه های سلول های ریه نیز می شوند و در بعضی موارد با ایجاد حلقه هایی مزاحم بر روی این سلول ها عملکرد آنها را مختل می کنند. پس از ورود ریز پلاستیک ها به بدن تنها ۲۴ ساعت طول می کشد که تأثیرگذاری منفی آنها بر روی سلول های ریه شروع شود. پژوهشگران هشدار می دهند که این روند در طولانی مدت موجب ابتلای افراد به انواع بیماریهای تنفسی شده و بر کیفیت تنفس اشخاص نیز تأثیر منفی می گذارد.


منبع:

1400/02/01
21:39:27
5.0 / 5
1227
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد