سفر به 3400 سال قبل با بررسی مدفوع خفاش!

سفر به 3400 سال قبل با بررسی مدفوع خفاش!

گروه هوش مصنوعی: دانشمندان از سال ها قبل برای مطالعات دیرینه شناسی به بررسی نمونه های خاک و یخ می پرداختند و حالا با بررسی انبوه مدفوع سه هزار ساله خفاش ها به نتایج جالبی رسیده اند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، کشف مدفوع باستانی یک خفاش در جامائیکا موجب خوشی پژوهشگران شده است.
پنج گونه از خفاش ها بطور همزمان طی مدت ۳۴۰۰ سال در غارهای جامائیکا زندگی می کردند و لایه های مختلفی از مدفوع آنها بر روی زمین غار باقی مانده که ارتفاع آن هم اکنون به دو متر می رسد و به میزان قابل توجهی دست نخورده باقی مانده است.
تحقیقات پژوهشگران دانشگاه اوتاوای کانادا و تحلیل محتوای شیمیایی لایه های مختلف این ماده نشان میدهد که رژیم غذایی خفاش ها چگونه در گذر هزاران سال تغییر کرده و از همین طریق می توان به تغییرات زیست محیطی و طبیعی محل زندگی این جانداران پی برد.

نمونه برداری عمودی از نمونه مدفوع موجود در غار اطلاعات زیادی را در اختیار دانشمندان قرار داده است. یافته های اولیه حاکیست خفاش ها در گذر زمان همیشه هم از انواع میوه و هم انواع حشرات تغذیه می کردند ولی نسبت این دو گونه در ادوار مختلف تاریخی تغییر کرده است.
کشف دیگر پژوهشگران این بوده که در یک دوره خشکسالی طولانی مدت بین هزار تا سه هزار سال پیش، خفاش ها عمدتا از میوه تغذیه می کردند، برای اینکه به سبب کمبود آب راکد از جمعیت حشرات کاسته شده بود.
همچنین در یک مقطع تاریخی دیگر سطح کربن در مدفوع خفاش ها بالا رفته که نشانگر زمان شروع برداشت نیشکر در جامائیکا است. برای اینکه هنگام سوزاندن برگ نیشکر بمنظور رهایی از مزاحمت آن، مقدار زیادی کربن تولید می شود.
بررسی ها برای کسب اطلاعات بیشتر از این نمونه منحصربه فرد طبیعی ادامه دارد.


منبع:

1400/01/30
14:39:12
5.0 / 5
1026
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد