محققان ساختار تارعنكبوت را به موسیقی تبدیل كردند!

محققان ساختار تارعنكبوت را به موسیقی تبدیل كردند!

طبق گزارشی که توسط انجمن شیمی آمریکا(ACS) انتشار یافته است: در مطالعاتی جدید که بر روی موسیقی، فناوری و تار عنکبوت تمرکز دارد، محققان ساختار تار عنکبوت را به موسیقی تبدیل نموده اند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، این حقیقت که عنکبوت ها بافنده های فوق العاده ای هستند بر کسی پوشیده نیست. آنها می توانند در کمترین زمان و به تنهایی تارهای ابریشمی را تبدیل به یک شبکه ی پیچیده ی سه بعدی کنند.
دکتر مارکوس بوئلر(Markus Buehler) محقق اصلی این پروژه می گوید: عنکبوت ها در محیطی از تارهای لرزان زندگی می کنند. آنها قدرت بینایی خوبی ندارند بدین سبب جهان را بوسیله ی این ارتعاش ها که فرکانس های مختلفی دارند درک می کنند.
یافتن موسیقی در مکان های نامتعارف مانند زمانی که عنکبوت تار را می کِشد و یا باد آنرا حرکت می دهد و ارتعاش های گفته شده رخ می دهد، بوئلر را که علاقه ی زیادی به موسیقی دارد به این فکر انداخت که آیا می توان ریتم و ملودی تارهای عنکبوت را استخراج کرد یا خیر. او بیان کرد که این کار می تواند برای موسیقی الهام بخش باشد و بسیار با تجربه های معمولی انسان ها فرق دارد.
به همین دلیل بوئلر و همکارانش در موسسه ی فناوری ماساچوست(MIT) به همراه توماس ساراکینو(Tomás Saraceno) در استودیو او، تارهای عنکبوت را بوسیله ی لیزر اسکن کردند تا سطح مقطع دو بعدی به دست بیاورند. سپس با بهره گیری از الگوریتم های کامپیوتری شبکه ی سه بعدی تار عنکبوت را بازسازی کردند.
در گام بعدی، فرکانس های مختلفی از صوت به تارها نسبت داده شد تا نت موسیقی ساخته شود و با ترکیب این نت ها، موسیقی بر طبق ساختار تارهای عنکبوت بوجود آمد. سپس یک ساز مانند چنگ برای نواختن موسیقی تار عنکبوت ساخته شد. آنها همین طور یک واقعیت مجازی برای مشاهده و گوش کردن به صدای این موسیقی طراحی کردند.
برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد پروسه تنیدن تارها، پروسه ساخت آن نیز اسکن شد و هر مرحله تبدیل به موسیقی شد.
بوئلر می گوید: صدایی که ساز چنگ-مانند ما تولید می کند در طول این پروسه تغییر می کند که نشان دهنده ی روشی است که عنکبوت تار می تند. بدین سبب ما می توانیم توالی زمانی تنیدن تار را بصورت صوتی بررسی نماییم. نحوه ی ساخت تار توسط عنکبوت اعجاب انگیز است برای اینکه هیچ ماده ای اضافه ای در آن استفاده نمی گردد در صورتیکه در روش های چاپ سه بعدی امروزی ما به این مواد نیاز داریم.
در آزمایشی دیگر پژوهشگران تغییر در صداهای درون تار هنگامی که با نیروهایی مانند کشیده شدن مواجه می شود را بررسی کردند.
نتیجه ی این مطالعه نه فقط گوش نواز است بلکه می تواند برای بهبود ساخت چاپگرهای سه بعدی مورد استفاده قرار گیرد.1400/01/24
15:13:14
5.0 / 5
1231
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد